Today.ua

Запас вугілля у п'ять разів менший від планового: в Україні назріває енергетична криза

В Україні склалася критична ситуація з енергоносіями. На складах катастрофічно бракує вугілля для електростанцій, а ціна на газ не дає маневру для його закупки. Енергетична криза може призвести до масових віялових відключень електроенергії, а подекуди й до припинення опалення житлових будинків і соціальних закладів.

Аби запобігти такій ситуації, в Україні створено координаційний штаб. В його першому засіданні взяли участь президент України, прем'єр-міністр, секретар РНБО, очільник Нафтогазу, міністр енергетики та представник Офісу президнета.

Керівник уряду Денис Шмигаль заявив, що ситуація в енергетичній галузі України напружена, але цілком контрольована. Що стосується запасів вугілля, то на початок опалювального сезону, їх справді було критично мало. Але зараз ситуація зрушила з місця. В України є вугілля власного видобутку, а також пішли імпортні поставки цього енергоресурсу (із США та Австралії, - авт.). Завдяки цьому на місяць виходить близько 2 млн тонн. При цьому місячна потреба України у вугіллі становить 1,7 -1,9 млн тонн. Отже цього енергоресурсу має вистачити.

"Україна буде з теплом і світлом. Тарифи і ціни залишаться незмінними протягом усього опалювального сезону", - запевнив Шминаль.

Він також каже, що вже найближчим часом чотири теплові станції перейдуть з вугілля на газ.

У свою чергу, очільник Нафтогазу Юрій Вітренко запевнив, що в підземних сховищах зараз є понад 15 млрд кубометрів газу. Це менше, ніж було торік, коли були зроблені рекордні запаси цього ресурсу, але більше, ніж було у 2014-2018 роках. Отже, газу до кінця опалювального сезону також має вистачити.

Проте, за кілька днів до цього СБУ звернулася з листом до Кабінету міністрів, в якому були опубліковані результати перевірки окремих енергетичних об'єктів щодо наявності запасів енергоресурсу на них. Висновки Служби безпеки України вийшли невтішними.

"Проблеми з теплопостачанням можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру, зростання соціального напруження серед населення та дискредитації органів влади", - йдеться у листі СБУ.

Відповідно да даних СБУ зараз на складах ТЕС і ТЕЦ наявний запас вугілля вп'ятеро менший від того, що має бути за планом. В листі також є повний перелік енергетичних об'єктів, які увійшли до зони ризику. Тобто, енергетична криза в Україні – не примара, а сьогоднішня реальність.

Отже, ситуація в енергетичній галузі України вкрай напружена і вимагає щоденного ручного керування. Власне, створення координаційного штабу і підтверджує такий стан речей.

Нагадаємо, глава Нафтогазу Юрій Вітренко також визнав, що у випадку тривалих зимових морозів ситуація із газопостачанням може стати проблемною. Він також натякнув, що влада буде змушена "відпустити" тарифи на газ, електрику і тепло для населення. Адже зараз реальна вартість газу на ринку вп'ятеро вища за ту, яку платить побутовий сектор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ