В Україні вдвічі скоротився обсяг будівництва житла. Попит на нерухомість також скоротився приблизно вдвічі. Причому таке скорочення відбулося в регіонах, де не ведуться активні бойові дії. У тих регіонах, де триває війна, попиту на нове житло практично немає. Водночас, ціни на квартири виросли більш ніж у півтора рази. І спеціалісти прогнозують, що вони будуть зростати і в новому році.
Про тенденції, що панують на ринку нерухомості, свідчать дані ЛУН.
Що з попитом на нерухомість?
В регіонах, де тривають активні бойові дії, або де зберігається можливість відновлення боїв, попиту на нове житло практично немає. Та навіть там, де немає бойових дій, активність покупців нерухомості різко впала. Відповідно, що й девелопери не квапляться закладати нові будівлі.
Так, протягом трьох кварталів 2022 року в Україні було закладено будівництво 68 тисяч нових квартир. І це становить удвічі менше, ніж за відповідний період 2021 року. Забудовники намагаються завершити те будівництво, що вже було ними розпочате до війни, але починати нове не квапляться.
В регіонах, де немає активних бойових дій, попит на нерухомість скоротився практично вдвічі. Зокрема, порівняно з лютим 2022 року цифри скорочення виглядають так:
- у Києві – на 55%;
- у Львові – на 46%;
- в Одесі – на 57%;
- в Ужгороді – на 32%;
- у Дніпрі – на 43%.
Водночас кількість угод, укладених на ринку житла за три останні квартали 2022 року, становить 114 тисяч. Ця цифра втричі менша за аналогічну минулорічну.
"Для приватного сектору однією з головних перешкод у придбанні житла сьогодні є невпевненість у власному майбутньому. Відповідно до соцдосліджень, лише 25% українців стабільно почуваються в безпеці. 81% отримують заробітну плату, але лише 33% впевнені у ній у майбутньому. Динаміка оновлення ринку нерухомості, як і самої економіки країни, сьогодні безпосередньо залежить від успіхів ЗСУ ", — зазначив маркетинг-директор ЛУН Денис Судилковський.
Ціни на нове житло зробили значний ривок вгору
Вартість інвестицій у будівництво нового житла різко зросла в усіх сегментах, у тому числі й на дешеві однокімнатні квартии. Зараз вартість такого житла у гривнях становить:
- у Києві – 2,33 млн (+66%);
- у Львові – 2,07 млн (+57%);
- в Одесі – 1,54 млн (+70%).
Незважаючи на регулярні обстріли столиці, київська нерухомість залишається найдорожчою. Так, за 1 квадратний метр житла нерухомості преміум-класу там зараз просять у середньому 132 800 грн. Це на 69% дорожче порівняно з лютим.
Зросли ціни на квартири і в комфорт-класі. Тепер у цьому сегменті вартість квадратного метра становить:
- У Києві – 37 000 грн (+37% за рік);
- у Львові — 38 300 (+60%);
- в Одесі — 35 900 (+56%);
- у Дніпрі — 33 100 (+44%);
- у Полтаві — 30 000 грн (+37%).
За кількістю зданих нових картир також лідирує Київ. Там здали за три квартали 13 200 нових квартир. На другому місці Київська область – 7200 квартир.
Далі рейтинг міст, в яких здали найбільше житла, виглядає таким чином:
- Львів — 3800;
- Одеса — 2300;
- Івано-Франківськ — 1600;
- Хмельницький — 940;
- Луцьк — 880.
Найменше житла здали у Миколаєві — лише 40 квартир.
Нагадаємо, водночас ціни на оренду житла зараз невисокі. Так, навіть у столиці можна винайняти квартиру за 3-4 тисячі гривень.