Today.ua

В Україні запланована масова ліквідація державних підприємств: що буде з їхніми працівниками

В Україні запланована масова ліквідація державних підприємств. У першій черзі підлягатимуть ліквідації 1278 держпідприємств. Усі вони – або банкрути, або наближаються до стану банкрутства. Згодом ліквідують ще кілька сотень підприємств державної власності.

Про це повідомив директор Департаменту відновлення платоспроможності та припинення діяльності підприємств ФДМУ Віталій Жаріков.

За словами чиновника, на сьогодні у Фонді держмайна перебувають на обліку 2364 державні підприємства. Лише 288 із них, або 12%, можуть бути цікаві потенційним покупцям і будуть виставлені на продаж. Решта – не становлять для покупців ніякої цікавості і, водночас, не приносять ніякого прибутку ні собі, ні державі. Тому й було ухвалено рішення щодо ліквідації відразу такої великої кількості держпідприємств.

"У держвласності сьогодні перебуває колосальна кількість “мертвих” активів. Ці підприємства існують лише на папері, вони обросли величезними боргами і нецікаві приватному бізнесу. Тому немає сенсу виставляти їх на приватизацію, вони підуть на ліквідацію", - заявив Жаріков.

Серед тих підприємств, які ще залишатимуться у державній власності, 134 поки що не підлягають приватизації через те, що мають стратегічне значення або несуть соціальне навантаження.

Водночас, половина з тих підприємств, які вже підлягають ліквідації у першу чергу, не мають ніяких активів. Ще у 10% активи якісь залишилися, але вони вже давно не працюють. Крім того, є ще 10%, в яких забрали активи, але вони ще теоретично можуть їх повернути через суд. І 30% із цих підприємств визнані потенційними банкрутами.

У наступні два роки ліквідація безнадійних підприємств, що мають державну форму власності, продовжиться. Зокрема, заплановано у 2024 році ліквідувати ще 400 з них, а в 2025 – іще 141 підприємство. Ще 390 підприємств із тих, що залишаться, на сьогодні вже неплатоспроможні і, ймовірно, будуть піддані процедурі банкрутства.

Для персоналу безнадійних підприємств їхня ліквідація – найкращий вихід. Адже переважна більшість цих підприємств уже багато років не працює. Люди, які колись там трудилися, вже давно знайшли собі іншу роботу. Водночас, більшість із них покидали колишню роботу в умовах тривалих невиплат заробленого. Тобто, усі ці підприємства мають великі зарплатні борги перед своїми працівниками. Втім, люди вже й не сподівалися, що колись отримають заборговане. Однак процес ліквідації підприємств дає їм такий шанс.

"Особлива процедура ліквідації дозволяє виплатити роками накопичені борги із заробітної плати, а також зрештою закінчити передачу до архівних установ виробничих та трудових архівів з метою отримання пенсій колишніми працівниками", — каже Віталій Жаріков.

Крім того, на місці ліквідованих підприємств можна буде створити новий, приватний, бізнес, який дасть нові робочі місця і надходження до бюджету, додав чиновник.

Нагадаємо, уряд вирішив в умовах війни підвищити зарплати деяким працівникам бюджетної сфери. На підвищення зможуть розраховувати працівники бюджетних установ, які трудяться на території активних або ймовірних бойових дій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ