З 20 травня "Нафтогаз України" не несе спеціальних зобов'язань (ПСО) з продажу природного газу виробникам теплової енергії. Постачальники тепла будуть купувати газ за ринковими цінами, які будуть вище, ніж раніше пропонував їм "Нафтогаз". Відповідно тарифи на опалення і гарячу воду для населення у новому опалювальному сезоні виростуть.
Рішення про скасування спецзобов'язань автоматично виключає малі і середні ОМС з дефіцитним бюджетом. Підприємства ТКЕ змушені будуть підняти тарифи на тепло і гарячу воду вище існуючих на 30% - 50%. Це означає, що платіжка за тепло для українця в квартирі 50 м кв виросте від 1000 до 2000 грн в місяць.
Заборгованість за комуналку і так б'є всі рекорди, а з підвищенням тарифів борги зростуть ще більше. Загальний борг на кінець року може досягти більше 100 млрд гривень.
Теплокомуненерго вже попередили уряд про можливий зрив найближчого опалювального сезону через зростання заборгованості перед постачальником і оператором ГРМ за газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води.
Причинами ситуації, що склалася, тепловики вважають недоліки законодавства та низьку платоспроможність населення. Станом на 1 травня цього року сума штрафних санкцій з боку постачальників і операторів ГРМ перевищила 10 млрд грн.
Тепловики запропонували:
- прийняти закон про передачу розподільних газових мереж з балансу операторів ГРМ в управління місцевих територіальних громад - для зниження тарифів;
- внести зміни в законодавчу базу і нормативні акти в частині повного проведення перегляду штрафних санкцій, які можуть накладатися на боржників з числа підприємств ЖКГ;
- вирішити питання реструктуризації або списання заборгованості ТКЕ, проблему з компенсацією різниці в тарифах, яка досягає 28 млрд грн;
- повторно розглянути дорожню карту виходу підприємств галузі з кризи.
Раніше в Нафтогазі розповіли, як уникнути завищених сум у платіжках за газ.