Today.ua

В Україні подорожчала іпотека: НБУ назвав нову ставку за кредитами на житло

В Україні дорожчає іпотека. Так, лише за один місяць, із лютого по березень, ставки за кредитами на житло стали значно вищими.

Про це повідомив Нацбанк України, зробивши висновок з опитування комерційних банків, що функціонують в Україні.

На тлі різкого скорочення іпотечного кредитування зростають ставки за кредитами на житло. Іпотечне кредитування скоротилось не лише порівняло з довоєнним 2021 роком, але й порівняно з першим роком війни.

Так, у 2022 році українські банки видали 2009 іпотечних кредитів на загальну суму 1,96 млрд гривень. Порівняно з попереднім 2021 роком обсяг іпотечного кредитування скоротився в 4,3 рази. І це – в грошах, а за кількістю наданих кредитів скорочення виглядає ще суттєвішим. Кількість договорів скоротилася в 5,3 рази.

У 2022 році, схоже, негативна ситуація з іпотекою поглибилася ще. Так, за березень 2023 було видано лише 36 іпотечних кредитів, а загальна сума житлової позики склала 39,8 млн грн. Якщо екстраполювати березневі цифри на цілий рік, то вийде, що в 2023 році обсяг іпотечних операцій і в грошах, і за кількістю, скоротиться ще, принаймні, учетверо.

Що характерно, про видачу іпотечних кредитів у березні відзвітувало лише 2 банки, в яких позичали гроші виключно на придбання житла на вторинному ринку. 

На цьому тлі різко зросла середньозважена ефективна ставка за іпотечними кредитами. Якщо в лютому вона становила 8,3%, то вже в березні її рівень досяг 14%.

Найбільше іпотечних кредитів видали в Київській області: 14 кредитів на загальну суму 16,1 млн грн. Це становить 41% від усього обсягу березневого іпотечного кредитування.

При цьому не слід забувати, що іпотечне кредитування наразі в Україні здійснюється лише за державними програмами. Отже, держава відшкодовує банку частину відсотків за кредитами на житло. Але, якщо відсотки й надалі так зростатимуть, то, очевидно, позичальників ставатиме дедалі менше. Адже платити зайві відсотки не захочуть ні позичальники, ні держава.

Нагадаємо, в Україні готують масштабну реструктуризацію споживчих кредитів населення. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ