В Україні можуть припинити виплату пенсій і зарплат працівникам бюджетної сфери через скорочення податкових надходжень. Депутати мають намір зменшити податки, що нараховуються на зарплату громадян, майже вдвічі. У Міністерстві фінансів є побоювання, що такий крок призведе до різкого скорочення податкових надходжень, а відтак до припинення або тривалої затримки виплат зарплат бюджетникам і пенсій людям похилого віку.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев поділився, які саме новації пропонують депутати втілити в рамках податкової реформи.
Отже, в парламенті мають намір зменшити податковий тиск на зарплату громадян. Натомість влада розраховує, що завдяки зменшенню податків, їх почнуть платити всі. І от саме щодо цього в уряді є великі сумніви.
"Ми пропонуємо істотно зменшити оподаткування доходів. Податок на доходи фізичних осіб – уполовину. Наприклад, зараз 19,5% (18% плюс 1,5% військовий збір), а буде 10%", – розтлумачив Гетманцев.
Це – один із можливих сценаріїв зменшення податкового тиску. Є ще й другий – об'єднання трьох податків в один і зменшення суми відсотків оподаткування. За існуючої системи оподаткування, якщо скласти три податкові відрахування із зарплати, то вийде 41,5% від заробленого (18% НДФО + 1,5% військовий збір + 22% ЄСВ). Пропонується скоротити цю суму до 25% замість 41,5%.
Таким чином, обидва варіанти передбачають подвійне або майже подвійне скорочення податкових надходжень від кожного працівника. При цьому нардепи розраховують, що зменшення податкового тиску буде позитивно сприйняте усіма роботодавцями, і всі почнуть працювати лише за "білими" схемами. Завдяки цьому вдасться компенсувати скорочення податкових надходжень, що може статись через зниження відсотка оподаткування.
Однак у Мінфіні ставляться до такої ідеї критично. Там вважають, що тотальної легалізації усіх тіньовиків все одно не відбудеться. А натомість бюджет зазнає непоправних втрат. Через це можуть виникнути великі проблеми із виплатою зарплат і пенсій.
"У нас з ними зараз дискусія досить глибока. Міністр фінансів Сергій Марченко має на це право і я його розумію. Мабуть, якби я був на його місці, у мене би теж була така позиція", – зауважив Гетьманцев.
Втім, ще невідомо, чи знайдеться в парламенті достатня кількість голосів, аби втілити котрийсь із цих сценаріїв. Можливо, за інших обставин варто було би спробувати, але не тепер, коли в Україні і так неспокійно.
Нагадаємо, стало відомо, що після березневої індексації пенсії багато виплат залишаться колишніми. Вони не зростуть ні на копійку.