В Україні хочуть підвищити прожитковий мінімум на 4 тисячі гривень: як зміняться зарплати і пенсії

Автор: Марченко Любов

Реальний прожитковий мінімум, який сьогодні потрібен в Україні, значно вищий за той, що затверджений законом. У Мінсоцполітики кажуть, що він має бути більшим, принаймні у 2,6 рази або на 4 тисячі гривень. Тоді можна буде підвищити пенсії деяким категоріям громадян, а також збільшити соціальні виплати. Водночас, зарплати деяких українців можуть зрости у десятки разів. Тому зараз підвищити ПМ неможливо.

В Україні хочуть підвищити прожитковий мінімум на 4 тисячі гривень: як зміняться зарплати і пенсії - today.ua

Про це розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в інтерв'ю виданню mind.ua.

Наразі середній прожитковий мінімум в Україні становить 2508 гривен, а для людей непрацездатного віку, до якого відносять і пенсіонерів, він іще менший – 2027 гривень. Саме стільки, 2027 гривень, становить мінімальна пенсія для українців. І, виходячи з цього ПМ розраховують багато соціальних виплат.

Водночас, прожити на такі гроші самотньому пенсіонеру ніяк неможливо. Адже навіть мінімальні затрати на прожиття вимагають значно більших сум. За словами Оксани Жолнович, самотній людині, щоби звести кінці з кінцями, сьогодні потрібно, як мінімум, 6,5 тис. гривень на місяць. Але, якщо йдеться про сім'ю, то ці затрати зростають не лінійно.

Популярні зараз

Названо тарифи на електроенергію та газ з 1 квітня

В Україні виник гострий дефіцит спеціалістів: роботодавці конкурують за кандидатів і підвищують зарплати

Глава МЗС повідомив, коли F-16 з'являться в українському небі

Названо категорії чоловіків, які можуть залишити країну в умовах мобілізації

"Близько 6,5 тис. грн. Але в цьому питанні потрібно розглядати домогосподарство. Якщо це одна людина, то їй потрібно десь тих 6 тис., щоб оплатити оренду, квартплату, комунальні. Якщо людей двоє-троє, то з кожною наступною ця сума знижується. Треба розуміти, що цей мінімум не можна виводити лінійно для кожної людини, треба розглядати саме домогосподарства", - каже чиновниця.

В Україні хочуть підвищити прожитковий мінімум на 4 тисячі гривень: як зміняться зарплати і пенсії

Отже, ПМ вже давно потребує перегляду та підвищення до більш реальних показників. Але наразі, за існуючого законодавства, це зробити неможливо. Адже до прожиткового мінімуму в Україні "прив'язано" дуже багато інших параметрів: зарплати деяких категорій працівників, штрафи та багато інших виплат. І якщо просто взяти й підвищити ПМ, то всі ці параметри можуть зрости в десятки разів.

"Окремі зарплати й посадові оклади розраховуються в прожиткових мінімумах, і мова йде про наші спецоргани. А таких прожиткових мінімумів в зарплаті може бути 10, 15, 20. І коли людині, що отримує допомогу в одному прожитковому мінімумі ми незначно збільшимо оклад, наприклад, на 1000 грн і перемножимо їх на 10–20 разів до заробітних плат, то це дуже суттєво збільшить видатки з бюджету”, - поділилась очільниця Мінсоцполітики.

Водночас, вже давно в Україні розроблений законопроект №3515, який "відв'язує" більшість виплат від прожиткового мінімуму, залишаючи його чинним тільки при розрахунку пенсій та соціальних виплат. Цей законопроект вже давно "лежить під сукном" у Верховній Раді. Депутати не ризикували братись за його розгляд і в мирний час: боялися, що в бюджеті може не вистачити ресурсу на соціальні виплати, які неминуче зростуть із підвищенням ПМ. А зараз, коли в країні триває війна, і левова частка бюджету йде на оборону, парламент взагалі розуміє безперспективність таких змін.

Зараз, навіть якщо просто збільшити всі соціальні виплати на 30%-у інфляцію, яку очікують за підсумками 2022 року, то в бюджеті виходить астрономічна цифра, каже Оксана Жолнович.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Якщо не помиляюсь, там лише по одній програмі нам треба було б видавати 100 млрд грн. Тому, очевидно, що зараз це не може бути повною мірою забезпечено й покрито Мінфіном", - констатувала глава Мінсоцполітики.

До речі, при розробці бюджету на 2023 рік, влада виходила з припущення, що війна в Україні триватиме весь наступний рік.