В Україні блискавично зросла вартість кредитів: НБУ підвищив облікову ставку

Автор: Марченко Любов

Національний банк України підвищив облікову ставку – відразу на 15%. Таким чином, облікова ставка банку виросла в 2,5 рази. Це дозволить підвищити дохідність депозитів і державних цінних паперів, а також зміцнить привабливість гривні на валютному ринку. Крім того, НБУ вважає, що таке кардинальне підвищення облікової ставки буде потужним гальмівником інфляції в Україні.

В Україні блискавично зросла вартість кредитів: НБУ підвищив облікову ставку - today.ua

Змінена облікова ставка почне діяти з п'ятниці, 3 червня.

Нацбанк підвищив облікову ставку вперше з початку війни. Досі в Україні діяла ще довоєнна ставка – 10%, але вона вже зовсім не могла стримувати інфляцію, адже її очікувана величина за підсумками 2022 року становитиме набагато більше.

Що таке облікова ставка, і що вона означає для фінансової системи країни?

Облікова ставка – це ставка, за якою Нацбанк дає гроші банкам. Отже, кредитні ставки банків не повинні бути нижчими за цю ставку. Відповідно, завдяки підвищенню облікової ставки зростає й вартість депозитів, що робить вклади в національній валюті набагато привабливішими. Адже, якщо ставка за депозитами вища за очікуваний процент інфляції, то це означає, що вкладник не тільки збереже, але й примножить статок на своєму банківському вкладі.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Тим часом, через високу кредитну ставку громадяни  утримуватимуться від кредитних позичок, що дозволить заощаджувати гроші. При цьому грошей в економіці ставатиме дедалі менше.

В Україні блискавично зросла вартість кредитів: НБУ підвищив облікову ставку

Таким чином підвищення кредитної ставки зрештою призводить до зміцнення національної валюти, а відтак до приборкання інфляції.

НБУ каже, що підвищення облікової ставки на початку війни було би нерозумним кроком. Це тільки підвищило би градус панічних настроїв у суспільстві. Інша справа – тепер, коли українці вже отримали потужне і всебічне щеплення від катаклізмів, пов'язаних із війною.

Чому НБУ вирішив підвищити облікову ставку відразу настільки?

У повідомлені прес-служби НБУ пишуть, що Нацбанк розглядав кілька сценаріїв підвищення облікової ставки. Але всі вони виглядали недостатньо ефективними і половинчастими.

Отже, підняти ставку відразу на 15% вирішили з таких причин:

  1. По-перше, незначне підвищення облікової ставки майже не вплинуло б на економіку країни, і сам факт її підвищення зійшов би нанівець;
  2. По-друге, українці розуміли би, що це не остаточна ставка та очікували б її подальшого підвищення. Це стримувало би покупку цінних паперів держави та зростанні депозитних вкладів у національній валюті.
  3. По-третє, щоб забезпечити стійкий інтерес до гривневих депозитів, треба, щоб дохід за ними перевищував очікувану інфляцію.

"Також Національний банк вирішив розширити коридор процентних ставок за монетарними операціями з банками для того, щоб створити додатковий простір для пожвавлення міжбанківського ринку. Отже, з 03 червня ставка для кредитів рефінансування дорівнюватиме обліковій ставці плюс 2 в. п., а для депозитних сертифікатів – обліковій ставці мінус 2 в. п", йдеться в інформації НБУ.

Крім того, Нацбанк очікує, що банки підвищать ставки а депозитами, що сприятиме збільшенню обсягу вкладів українців та збереженню їхніх коштів від інфляції.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Водночас, українцям слід готуватись не тільки до високих процентних ставок за депозитами, але до й шалених відсотків за кредитами. Адже в кожної медалі є свій зворотній бік. Отже тепер, перш ніж взяти кредит, доведеться добряче обмізкувати, чи зможете ви повернути цю позику із такими захмарними відсотками.

Нагадаємо, ПриватБанк, Ощадбанк і  monobank повідомили про підвищення кредитних ставок до довоєнного рівня. Проте, як вони вчинять тепер, і наскільки ще можуть зрости ставки по кредитах, невідомо.

Головне