Today.ua

В НБУ розповіли, як вплине на депозити українців продовження війни

Обсяг депозитів громадян зріс від початку війни. Українці стали частіше вкладати на зберігання невеликі суми грошей. Крім того, громадяни стали більше віддавати перевагу вкладам на вимогу, ніж строковим. Відсотки за депозитами потроху почали зростати, хоча не так відчутно, як очікувалось.

Такі дані оприлюднив у своєму звіті Нацбанк України.

У звіті, зокрема, відзначають зростання кількості вкладів на невеликі суми. Так, за березень-квітень кількість вкладів на суму від 10 до 200 тисяч гривень зросла майже на 22%, тоді як вкладів, що перевищують 200 тисяч, побільшало лише на 11%. В НБУ зауважують, що до війни тенденція була протилежна: тоді швидше зростали саме вклади на великі  суми.

Крім того, помічена ще й інша тенденція, що з'явилась під час війни: українці стали частіше робити вклади на вимогу. Їхній відсоток зріс із 56 до майже 65.

"Під час війни населення прагне мати безперешкодний доступ до власних грошей. Отже, попит на строкові депозити очікувано зменшився і, ймовірно, буде низьким найближчим часом", — зазначають у звіті.

Проте в НБУ сподіваються, що кількість строкових вкладів усе ж зростатиме завдяки підвищенню депозитних ставок. Адже Нацбанк нещодавно підвищив облікову ставку до 25%, що має зробити вклади в національній валюті більше привабливими.

"Підвищення НБУ у червні ключової ставки до 25% — це сигнал для подальшого поступового підвищення депозитних ставок", - відзначають в НБУ.

Завдяки підвищенню депозитних ставок банки зможуть компенсувати українцям, хоча би частково, знецінення гривні. Люди волітимуть нести гроші на зберігання в банк, а не тримати їх у панчосі.

Крім того, відповідно до закону, в разі банкрутства фінустанови заощадження громадян будуть компенсовані їм у повному обсязі. Ця норма діятиме упродовж воєнного стану та ще три місяці після його скасування. Отже це також підвищує рівень довіри громадян до банків та спонукає їх зберігати свої гроші на депозитах.

Водночас, глава НБУ Кирило Шевченко вважає, що значного підвищення депозитних ставок не буде, адже в такому випадку банки будуть змушені значно підвищити й кредитні ставки. А це може призвести до великих втрат на ринку кредитування. Крім того, банки конкуруватимуть між собою за вигідного позичальника, і через це вони будуть змушені утримувати якомога нижчі ставки за кредитами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ