Емісія гривні триває повним ходом. Згідно з прогнозами голови НБУ Кирила Шевченка, за три роки гривня подешевшає вдвічі. Це – оптимістичний сценарій. Песимістичний – гіперінфляція та повне знецінення національної валюти. Тому зараз багато українців, які мають заощадження у гривні, шукають найбільш надійний спосіб вкладення грошей: щоби втратити якнайменше, або щоб взагалі не втратити усе нажите.
Фінансові експерти поділилися своїми міркуваннями, куди краще вкласти заощадження, які стрімко втрачають свою ціну.
Іноземна валюта
Зараз багато хто намагається перевести свої заощадження у гривні в долари та євро. Однак, по-перше, НБУ всіляко стримує такі спроби, щоб не чинити зайвого тиску на гривню. А по-друге, ніхто не може поручитися, що завтра українські банки прийматимуть іноземну валюту, каже аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. І хоча таке припущення виглядає фантастичним, але все ж таки… Тоді всі заощадження в інвалюті виявляться марними.
Золото
Золото не виглядає надійним джерелом зберігання заощаджень. Ціна на золото раз у раз стрибає. Нині вона доволі висока. Проте експерти передбачають, що зі зміцненням американського долара у себе на батьківщині, у США, а воно не за горами, позиції золота падатимуть.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Такі інвестиції не принесуть швидкого прибутку", - пояснив Олександр Болтян.
Криптовалюта
Криптовалюти із засобу накопичення дедалі більше переходять у розряд простого платіжного засобу. Тому Болтян не радить випадковим інвесторам вкладати свої заощадження у криптовалюту. Розглядати віртуальні гроші як накопичення можна лише тим, хто системно присутній на крипторинку, вважає Болтян. Чому "чайникам" не варто сподіватися на свої заощадження в біткоїнах та інших альткоїнах, експерт не пояснював.
ОВДП і депозити
Вкладатися в ОВДП стало дуже ризикованим через переддефолтний стан України. Тобто, якщо оголосять дефолт, ніхто вже грошей не поверне. А щодо депозитів, то багато банків сьогодні, що називається, "на ладан дихають". Чи зможуть вкладникам повернути з ФГВФО усі їхні гроші, якщо одночасно "лопнуть" одразу кілька банків – велике питання. Тому, якщо вкладати гроші на депозит у банк, то лише на короткий термін - не більше трьох місяців.
"Ризики щодо таких інструментів зараз набагато вищі, ніж, скажімо, рік тому", - зазначив директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating Віктор Шулик.
Предмети розкоші та виробництво
Вкладати гроші у предмети розкоші – також дуже ненадійна справа. Наприклад, зберігати заощадження у творах мистецтва. Немає гарантії, що завтра "не прилетить" у вашу галерею чи будинок, де зібрано цінний антикваріат. І тоді – ні дому, ні цінностей, ні грошей.
Те саме стосується й виробництва товарів. Будь-якої хвилини вони можуть бути знищені або викрадені. А ось вкладати гроші в особисте натуральне господарство можна. Принаймні таким вкладенням можна забезпечити себе їжею на період, доки не закінчаться смутні часи.
Нерухомість
Будинки також не застраховано від руйнування під час війни. Проте Олександр Болтян переконаний, що на сьогодні це найбільш надійний спосіб зберігання заощаджень. Потрібно лише обирати будинок для покупки подалі від зони бойових дій.
"Нерухомість вигідно купувати під час війни, адже ціни падають, тому ті, хто має готівкові накопичення, можуть зробити вигідні угоди", - переконаний Болтян.
А тим часом поки українці при грошах визначаються, як їм краще зберегти нажите, експерти розповіли, якого курсу долара чекати в Україні вже на початку осені.