Українцям повідомили, як в Пенсійному фонді можуть зрізати зарплату і стаж для призначення пенсії

Автор: Марченко Любов

Від правильного розрахунку пенсії залежить добробут людини, яка вийшла на заслужений відпочинок. Проте нерідко на етапі розрахунку виникають помилки, які  впливатимуть на виплати усі подальші роки. Причому зазвичай пенсія виходить нижчою, ніж вона могла би бути. Під час її розрахунку в ПФУ свідомо (або несвідомо) зрізають стаж і зарплату, від яких залежить розмір виплат.

Українцям повідомили, як в Пенсійному фонді можуть зрізати зарплату і стаж для призначення пенсії - today.ua

В інтернет-ресурсі "Пенсія онлайн" розповіли, на яких етапах ПФУ може зрізати показники і зробити розмір пенсії меншим.

Розмір майбутньої пенсії за віком розраховується за такою формулою: П = СЗ х ІКЗ х КСС, де П – розрахункова пенсія, СЗ – середній заробіток по країні, ІКЗ – індивідуальний коефіцієнт зарплати, КСС – коефіцієнт страхового стажу.

Тобто, чим вища кожна із цих трьох складових формули, тим вищою буде пенсія.

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Землі досягла сильна магнітна буря: як довго вона триватиме

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

Середній заробіток по країні (СЗ) визначається на основі останніх трьох років, що передують зверненню за пенсією. Якщо людині назначається пенсія вперше, то тут важко щось "нахімічити". А от якщо людина переходить з одного виду пенсії на пенсію за віком (наприклад із пенсії за вислугу років або з пенсії держслужбовця), то при переведенні мають враховувати розмір СЗ, який був на момент цього переходу. Але в Пенсійному фонді нерідко в розрахунок беруть ту зарплату, що була на момент призначення попередньої пенсії. При цьому різниця може бути дуже суттєвою - в тисячі гривень.

Індивідуальний коефіцієнт зарплати (ІКЗ) також може бути різним. Дані про офіційні заробітки українців містяться в персоніфікованому обліку ПФУ з липня 2000 року. Але нерідко так буває, що в людини після 2000 року зарплата була невисока, а от до 2000 вона мала гарні заробітки. Тоді майбутній пенсіонер може сам взяти довідку за будь-які 5 років поспіль своєї зарплати до липня 2000 року та представити їх у ПФУ. Якщо за ті 5 років ІКЗ буде вищим, то в розрахунок пенсії мають взяти його.

Українцям повідомили, як в Пенсійному фонді можуть зрізати зарплату і стаж для призначення пенсії

Та навіть, якщо беруться лише виплати з липня 2000, то ПФУ може на цьому етапі "підрихтувати" показник ІКЗ, проставивши за деякі місяці нульову зарплату, що призведе до зниження ІКЗ.

"Також, при розрахунку коефіцієнту заробітку проводиться АВТОМАТИЧНА оптимізація, коли з розрахунку виключаються періоди стажу до 10% загального стажу. Але і тут є випадки, коли можливо провести оптимізацію краще, ніж автоматична, що відповідно впливає на розмір пенсії в сторону її збільшення", - пишуть у публікації.

Коефіцієнт страхового стажу (КСС) також можуть при розрахунку підмінити меншим.  Адже сам  пенсіонер нерідко може не знати, що до пенсійного стажу зараховується період догляду за дитиною у віці до 3 років або період навчання на стаціонарі. Крім того, в ПФУ можуть також "загубити" кілька місяців або навіть років страхового стажу. Усе це призведе до зменшення пенсії.

Бажано особисто перевірити розрахунки ПФУ перед виходом на пенсію

Для цього потрібно мати доступ до особистого кабінету на порталі ПФУ. Треба там зареєструватися, щоби мати доступ до цифр, які там є, та звірити їх зі своїми.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Крім того, треба мати трудову книжку з усіма записами про вашу трудову діяльність. Якщо в трудовій усе відмічено, а в даних Пенсійного фонду є не все, то треба просто зробити скан-копії сторінок трудової книжки і додати їх до тих даних, що є в особистому кабінеті. Алгоритм цих дій ретельно розписаний, і з цим труднощів не повинно виникнути.

Нагадаємо, в Україні призупинили пенсійну реформу. Початок впровадження накопичувальної пенсії перенесли на післявоєнний час.