Із настанням холодів прийшла традиційна пора ГРЗ та ГРВІ. Та не тільки вони можуть змусити вас залишити робоче місце і піти на незапланований "відпочинок". Безліч українців змушені час від часу перебувати на лікарняному. Роботодавці зобов'язані таким громадянам виплачувати певний відсоток від їхньої заробітної плати. Лікарняні під час війни виплачуються за такими ж правилами, як і в мирний час.
Які ці правила, нагадали у Фонді соціального страхування України.
На розмір відсотка нарахувань впливає страховий стаж людини. Українці, які мають менше 3 років страхового стажу, отримують під час перебування на лікарняному лише половину від заробітної плати. Якщо людина має стаж від 3 до 5 років, то матиме вже 60% від зарплати. На 70% заробітної плати можуть розраховувати ті, хто має стаж від 5 до 8 років. І зрештою, роботодавець зобов'язаний виплачувати зарплату в повному обсязі під час лікарняного, якщо працівник має 8 чи більше років страхового стажу.
Є й такі категорії громадян які отримують під час лікарняного 100% своєї зарплати при будь-якому розмірі страхового стажу. Таких категорій, як мінімум, шість:
- Люди, які постраждали від Чорнобильської катастрофи: І-ІІІ групи.
- Батьки, або опікуни, які доглядають за хворою дитиною (у віці до 14 років), і при цьому є постраждалими від Чорнобильської катастрофи.
- Ветерани війни, учасники Революції гідності, які отримали поранення під час мітингів, а також члени родин загиблих захисників та захисниць України.
- Жертви нацистських переслідувань. Цей пункт погоджено з законом "Про жертв нацистських переслідувань".
- Донори які мають відповідну пільгу, передбачену статтею 20 Закону України "Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові".
- Лікарі, які перебувають на самоізоляції через коронавірус.
Та варто зазначити що решта громадян, які не є лікарями, але перебувають на лікарняному через Covid-19, отримають лікарняні у розмірі 50% від заробітної плати незалежно від свого страхового стажу.
Нагадаємо, через збитки, пов'язані з війною, підприємства будуть змушені скорочувати обсяги виробництва. А за цим грядуть і скорочення працівників.