Земля, що знаходиться в оренді, може бути продана її власником ще до завершення строку договору оренди. Причому її покупцем може бути не лише орендар. Орендар, який є юридичною особою і поки не має права на купівлю землі, може діяти через третю особу на цілком законних підставах.
Юристи дали роз'яснення щодо процедури продажу землі, яка перебуває в оренді.
Нерідко так трапляється, що власник земельного паю хоче його продати, а його пай тим часом знаходиться в оренді. Причому договір оренди продовжений зовсім недавно, і його мінімальний строк, як того вимагає закон, становить 7 років. Як бути у цьому випадку? Невже доведеться чекати сім літ, аби здобути право на продаж своєї власності?
Як з'ясувалось, чекати не доведеться. Але треба, щоб усе було оформлено по закону.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Тут слід пам'ятати, що закон дає орендареві першочергове право на викуп землі, яку він орендує. Першочергове право означає, що він буде першим у черзі претендентів на покупку паю. Навіть якщо та черга зі ста або лише з двох осіб. Отже, власник землі має саме йому першому запропонувати купити землю.
Якщо сторони не домовились щодо продажу, тоді власник має повне право запропонувати свій клапоть землі іншому покупцеві. Однак умови, на яких він пропонує йому купити землю, не повинні відрізнятись від тих, що були запропоновані орендареві.
Порядок продажу землі на аукціоні
Орендар, що має першочергове право на викуп землі, має запропонувати на аукціоні ціну, не нижчу за найбільшу пропозицію від учасників аукціону. Тобто, якщо вони пропонували по 1000, 1200 і 1500 доларів за гектар, то орендар має запропонувати власнику не менше ніж 1500. Лише за таких умов він збереже за собою першочергове право на придбання цієї землі.
Власник землі, який хоче її продати, має звернутись до нотаріуса, який буде здійснювати процедуру купівлі-продажу, не пізніше, ніж за два місяці до здійснення самої угоди. Цей час нотаріусу потрібен, щоби зареєструвати намір продажу землі в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Крім того, власник землі має надати проект договору купівлі-продажу.
"Далі нотаріус має обов’язок протягом трьох робочих днів повідомити суб’єкта переважного права про продаж ділянки. А суб’єкт переважного права має місяць на надання письмової відповіді: або купує ділянку на запропонованих умовах, або ні", - роз'яснив співзасновник Land Club Олександр Колотілін.
Втім, тут виникає ще одна перепона на шляху здійснення угоди
Більшість орендарів мають, як правило, статус юридичної особи. А отже, по закону до 2024 року вони не мають права купувати землю. Як бути в цьому випадку?
Закон передбачив таке. У цьому випадку орендар може передати своє першочергове право на викуп землі іншій особі, яка не є юридичною. І вона здійснить купівлю за нього.
Але тут орендареві слід пам'ятати, що відповідно до закону передача преважного права має бути офіційно зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. І це право можна передавати лише один раз.
Причому, якщо знайдеться ще й інший орендар землі, який має першочергове право, і він не буде юридичною особою, то саме він матиме право першим визначатись із купівленю.
"Суб’єкт переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення другої черги (тобто, юридична особа-орендар) може реалізувати таке право у разі відсутності суб’єкта першої черги або його відмови від реалізації такого права", - каже юрист.
Нагадаємо, у Києві мають намір забирати землю в орендарів, які використовують її не за призначенням.