Today.ua

Українцям повідомили про списання іпотечних кредитів

В Україні через війну різко зросла кількість проблемних кредитів. Проте не всі позичальники не сплачують свій кредит через те, що не мають змоги. Дехто вважає, що війна все спише. Але це не так. Кредити спишуть лише поодиноким клієнтам, і лише у виняткових випадках. Йдеться про списання іпотечних кредитів, взятих на покупку житла, яке було знищене внаслідок війни.

Про те, який кредит можуть списати та на яких умовах, прокоментував голова Асоціації українськи банків Андрій Дубас в інтерв'ю, яке він дав "Українському радіо".

На сьогодні в Україні у розряд непрацюючих потрапили близько 30% кредитів. Причому, що характерно: більшість проблемних кредитів зосереджено в банках із державною формою власності.

"Це підтверджує відому тезу: ефективність державного управління зазвичай нижча за ефективність приватного управління", - зауважив Дубас.

Втім, банкіри розуміють, що переважна більшість позичальників припинила виплати за кредитами не тому, що не хоче цього робити, а через те, що не має чим платити. Банкіри готові йти назустріч таким позичальникам: розробити більш лояльні умови погашення, збільшити строк погашення або зменшити відсотки. Але платити все одно потрібно. Адже банк – це своєрідний посередник між тим, хто позичив гроші, і тим, хто їх вклав, аби зберегти свій капітал.

Отже, якщо банк відстоюватиме лише позицію позичальника, то він зрадить позиції своїх вкладників. А йому слід любити і тих, і інших. Тому клієнтам можуть списати іпотечний кредит лише в одному випадку: якщо житло, що було в іпотеці, знищене.

"Якщо квартира чи будинок були в іпотеці й це житло знищене, то, найімовірніше, банки будуть іти на поступки клієнту і списуватимуть такий кредит. А далі держава має компенсувати ці кошти для банку", - поділився банкір.

Водночас, злісним боржникам, які сподіваються, що колись виїдуть за кордон, і там ніхто не дізнається про їхні фінанасові обтяження, не варто на це надіятись. Хоча наразі Україна не входить до системи глобального обміну інформацією, в ЄС така система існує.

"Тобто ― переїхавши в іншу країну, людина залишає за собою свою кредитну історію. Увесь світ рухається в бік цифровізації та прозорості, Україна не буде винятком. Тож ваші несплачені зобов’язання можуть створити дуже неприємні історії в майбутньому", - попередив банкір.

Нагадаємо, вже з 1 жовтня частина українців зможе отримати вигідний іпотечний кредит під 3% річних.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ