В Україні найближчим часом іще зростуть ціни на продукти. Причина – не лише в девальвації національної валюти, але й у подальшому зростанні цін на енергоносії.
Такими міркуваннями поділився експерт з питань енергетики Юрій Корольчук.
Ціни на продукти не зупиняться на теперішніх позначках, а зростатимуть ще. І справа не лише в девальвації гривні, через яку національна валюта втрачає свою купівельну спроможність. Є ще низка причин, яка змушує вартість продовольства зростати. Одна з них – підвищення цін на енергоносії, зокрема, на газ.
Вартість газу для промислових підприємств упродовж осені зросте з 45 до 60 гривень за кубометр. Через це ціни на продукти стануть вищими ще приблизно на 20%. І це – без врахування тієї інфляції, яка є зараз.
"Для внутрішнього споживача зростання ціни на газ позначиться на вартості продуктів харчування, наприклад, хліба, м'ясної, молочної продукції. Але очікувати на зростання в рази не потрібно, десь відсотків 20. І плюс інфляція, яка є зараз", - каже Корольчук.
При цьому експерт вважає, що найбільше від цього постраждає український експорт. Адже, чим вищими будуть ціни на енергоносії, тим вищою буде вартість виробленого товару. А отже, його конкурентоспроможність на зовнішньому ринку буде нижчою і продати товар буде важче.
При цьому Держстат стверджує, що від початку року ціни на продукти вже зросли в середньому на 23,8%. Причому найбільше подорожчали овочі. Проте Держстат, очевидно, не враховує осіннього подорожчання. Адже із настанням осені ціни на деякі продукти стали зростати лавиноподібно. І, очевидно, найсвіжіші заміри дали би значно вищий показник зростання цін.
При цьому Корольчук вважає слушним рішення уряду заморозити тарифи на енергоносії для населення. Він каже, що, якби вартість газу зросла хоча б у півтора рази, з 10 грн за кубометр (8 грн за газ і 2 грн за його транспортування) до 15 грн, то більшість громадян просто би перестала взагалі платити за комуналку.
"Якби тарифи підвищили, впала б оплата. Вона і так... У війну, коли 50% платять – це вже добре. А так упала б ще нижче", – підсумував експерт.
Нагадаємо, компанії-постачальники оприлюднили жовтневі тарифи на газ для побутових споживачів. Вони практично залишились незмінними.