Українцям підвищать податки і скоротять бюджетні витрати, - НБУ

Автор: Марченко Любов

В Україні вирішено скоротити бюджетні витрати і водночас підвищити податки на імпорт. Таким чином хочуть зменшити дефіцит обігових коштів і стримати темпи зростання інфляції.

Українцям підвищать податки і скоротять бюджетні витрати, - НБУ - today.ua

Такі непопулярні, але невідворотні рішення погодило керівництво Мінфіну та Нацбанку України. Про це повідомила прес-служба НБУ.

В інформації прес-служби, зокрема, йдеться, що з початку війни щомісячний дефіцит українського бюджету становить близько 5 мільярдів доларів. Міжнародної допомоги хронічно бракує, щоби закрити цю фінансову діру. За п'ять перших місяців 2022 року, із січня по травень, дефіцит бюджету виявився більшим, ніж за повні 2020 і 2021 роки.

У цій ситуації Нацбанк став одним із головних наповнювачів бюджету. А так бути не повинно. Адже, чим більше грошей та інших цінних паперів НБУ випускає в обіг, тим більше вони знецінюються. А емісія грошей, у свою чергу, стає рушійною силою інфляції.

Популярні зараз

Українців попередили про можливий масований обстріл: росіяни зібрали рекордну кількість Ту-95

Валерій Залужний показав романтичне фото з дружиною: “Люблю тебе безмежно“

Трамп скоротить військову допомогу та схилить Україну до миру в інтересах Росії, - TIME

Українці пили підроблену каву: поліція виявила фальсифікат на 1,6 мільйона гривень

"Якщо через емісійне фінансування бюджету міжнародні резерви НБУ вичерпаються, це створить загрозу значної девальвації валюти та стрімкого прискорення інфляції. Зі свого боку, це посилює ризики для фінансової стабільності",- зазначають у повідомленні прес-служби НБУ.

Отже, щоби стримати знецінення національної валюти та інфляцію, вирішено вдатись до таких кроків:

  • оптимізації (фактично скороченню, - авт.) державних видатків з обмеженням непріоритетних та неефективних напрямів витрачання коштів;

Українцям підвищать податки і скоротять бюджетні витрати, - НБУ

  • додаткового збільшення доходів бюджету, передусім завдяки підвищенню податків на імпорт, акцизів (зокрема на пальне), рентних платежів. Підхід до підвищення податків повинен бути зваженим, справедливим та диференційованим;
  • активізації внутрішніх ринкових боргових залучень для фінансування дефіциту бюджету;
  • активізації зусиль для збільшення обсягів та підвищення прогнозованості надходження міжнародної допомоги.

Іншими словами: податки підвищать, бюджетні витрати скоротять, західних партнерів у черговий раз спробують переконати, щоб активніше допомагали Україні.

Які бюджетні видатки мають намір скоротити цього разу, поки не уточнюють. Адже від початку війни уряд же не раз вдавався до секвестрування бюджету.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Нагадаємо, з 1 липня в Україні повертають податок на імпорт, який був скасований на початку війни. Водночас НБУ також пропонує запровадити ще й додатковий податок для некритичного імпорту. Щоправда, поділ на критичний і некритичний імпорт у ручному режимі також буває необ'єктивним.

Зокрема, нещодавно в ЗМІ просочилась інформація, що до списку критичного імпорту потрапило немало товарів, без яких легко можна було б обійтися під час війни. Наприклад, шуби з натурального хутра із Греції. А імпортери навіть між собою називають суму з п'ятьма нулями (у доларах), яку треба "занести", щоби твій товар внесли до списку критичного імпорту.