Уряд хоче змусити громадян повернути в бюджет субсидії, які вони отримали незаконно. Причому вимагатимуть повернути не лише гроші, що були отримані за останній рік, а за декілька років.
Останнім часом влада активно взялася до субсидіантів. Кількість домогосподарств, які одержують допомогу на оплату ЖКП, і так вже скоротилася з 8 до 2 мільйонів. Однак уряд хоче не лише скоротити кількість отримувачів субсидії, але й змусити повернути те, що було отримано незаконно.
Із 1 жовтня уряд має намір скасувати 50-відсоткове підвищення соціальних нормативів споживання енергоносіїв, що дасть змогу зменшити розміри субсидій. Ці нормативи були підвищенні у 2020 році у зв'язку з пандемією, але тепер їх хочуть повернути до колишніх значень. Тобто субсидія буде призначатись вже на менший обсяг споживання енергоресурсів, а решту спожитого доведеться оплачувати за повною ціною.
"Навесні 2020 року йшлося про збільшення на 50% соціальних нормативів на ЖКП при призначенні субсидій. Цю норму відновлять у випадку, якщо регіон потрапить у червону зону», - розтлумачив дії уряду заступник голови комітету Верховної ради України з питань соціальної політики Михайло Цимбалюк.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
При цьому нардеп зауважив, що система автоматичного призначення субсидій ще більш-менш діє лише у великих містах. Водночас, у малих містах і ОТГ вона не працює. Людям доводиться заново збирати папери, щоб отримати допомогу на оплату житлово-комунальних послуг.
Така нестабільність у питанні субсидій і пільг на житлово-комунальні послуги свідчить про відсутність урядової стратегії щодо призначення допомоги від держави, вважає нардеп.
Але й це ще не все. Тепер у багатьох випадках доцільність призначення субсидії визначатимуть інспектори Національної соціальної сервісної служби та її територіальні органи. Вони ж контролюватимуть отримувачів субсидій і вимагатимуть повернення субсидійних грошей у випадку, якщо визначать, що сім'я одержувала допомогу безпідставно. Причому вони матимуть право вимагати повернення у бюджет субсидії, що виплачувалась протягом кілька років.
Але, доки в держави немає чітких критеріїв для визначення, хто потребує субсидії, залишатиметься дуже великий вплив суб'єктивного чинника при вирішенні таких питань. А отже – простір для корупції і зловживань, вважає Михало Цимбалюк.
"Інспекція субсидіарних помешкань перевірятиме умови проживання сім’ї, щоб визначити об’єктивні підстави для надання пільг. Така маніпуляція є порушенням конституційних прав громадянина. Інспектор може вимагати повернення отриманих субсидій в бюджет за кілька років. Проте це питання має вирішувати суд. Від цього лише зростає корупційність у державі", - вважає нардеп.
Нагадаємо, держава має намір у майбутньому виплачувати субсидії та інші види матеріальної допомоги лише в цифровій гривні. Таким чином, можна буде контролювати кожну виплачену копійку – чи пішла вона за цільовим призначенням.