Мінімальна зарплата на наступний рік стала каменем спотикання між українськими урядовцями. Одні кажуть, що її слід підвищувати, бо українці не зможуть протистояти шаленому натиску інфляції при мінімальній зарплаті. Інші - категорично проти: мовляв, бюджет не витримає чергового збільшення навантаження.
Про те, хто і що пропонує, розповіли у Федерації профспілок України.
Підвищити не можна залишити як є – де в цій послідовності слів ставити кому, уряд ніяк не визначиться.
Мінекономіки наводить моторошні цифри падіння економіки: того, що вже сталося, і того, що очікують:
- падіння ВВП у 2022 році може досягти 35%;
- на кінець 2022 року споживчі ціни зростуть на 31-32%, на кінець 2023 вони додадуть ще 30% (і це вже до рівня цін нинішнього року).
Якщо війна затягнеться надовго, то все виглядатиме ще похмуріше.
Мінсоцполітики вважає, що за такої ситуації в наступному році однозначно слід підвищувати мінімальну зарплату. Інакше люди просто не зможуть вистояти у двобої з інфляцією. Вже на червень 2022 року фактичний прожитковий мінімум в Україні становив 7000 гривень. На початок 2023 він зросте до 8200.
А мінімальна зарплата в Україні на сьогодні становить 6500 гривень. І вже невідомо, чи будуть її підвищувати у жовтні до 6700, як планували, чи відмовляться від цього плану. Отже цілком реально, що українці будуть входити у 2023 рік із мінімалкою, що майже на 2 тисячі гривень нижча за реальний прожитковий мінімум.
Генеральний директор директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці Мінекономіки Юрій Кузовий переконаний, що мінімалку слід підвищувати: від 6700 гривень на початку року до більшого показника – так, щоб у середньому за рік вийшла мінімалка розміром у 7250 гривень. Як аргумент, Кузовий наводить не лише проблему виживання українців, але й позитивний вплив підвищення мінімальної зарплати на економіку країни.
Профспілки, звісно, підтримують таку позицію. Але вони не вимагають підвищення номінального розміру мінімалки, а лише просять її вчасно індексувати з урахуванням розміру інфляції.
Мінфін і роботодавці – категорично проти підвищення мінімальної зарплати. Роботодавці кажуть, що бізнес не витримає навантаження на фонд зарплати. А Мінфін переконаний, що на бюджет не можна скидати ще більші видатки, які неминуче виростуть зі зростанням мінімалки.
Яким буде рішення, нараз невідомо. Але затягувати з ним не можна. Адже вже восени депутати мусять приступити до верстки бюджету на 2023 рік. А мінімальна зарплата – один із основних бюджетних індикаторів, до якого підв'язано дуже багато нарахувань і виплат.
Нагадаємо, в країні можуть підвищити зарплати військовим за рахунок скорочення виплат народним депутатам.