Українців переконують у тому, що річні тарифи на газ, які введуть у травні, набагато вигідніші місячних тарифів. Насправді, це не зовсім так. Багато економічних експертів вважають, що річний тариф може виявитися більш дорогим в річній перспективі, ніж той, що розраховується щомісяця.
Газопостачальні компанії не мають можливості прогнозувати ціну на рік вперед, так як біржові котирування міняються "непередбачувано". Щоб себе убезпечити, їм доведеться закладати в річний тариф ризики зростання вартості газу на світових ринках, що завищить вартість газу для споживачів.
Таким чином, вартість газу в літні місяці не відрізнятиметься від вартості газу в зимові місяці - платити за них доведеться по запропонованим регулятором ринку (НКРЕКУ) умовам.
У світовій практиці споживачів так не дурять. Наприклад, якщо в Німеччині ціна на газ протягом року знижувалася, а у споживача був укладений річний контракт з постачальником, то постачальник звертається до місцевого регулятору, який фіксує, що було витрачено менше коштів на закупівлю газу. Після цього постачальник повертає споживачам переплату. Якби такий механізм ввели в Україні, то українці дійсно б купували газ за вигідними для себе умовами.
Вартість газу в річних тарифах облгази оголосять до 25 квітня включно. Поки що газзбути назвали українцям квітневі ціни на газ. У семи постачальників тарифи виявилися нижче 6,99 грн/кубометр.
Нагадаємо, "Нафтогаз" у квітні знизив тариф на газ для підприємств теплової енергетики.