Українці на пенсії отримуватимуть лиш п'яту частину свого заробітку: влада готує пенсіонерів до найгіршого

Автор: Марченко Любов

В Україні раніше пенсія становила 54% від того заробітку, що пенсіонер отримував на своїй колишній роботі. Нині пенсія становить менше третини заробітку. А через два-три десятки років коефіцієнт заміщення заробітку пенсією становитиме не більше 18-20%. Тобто, вийшовши на пенсію, середньостатистичний українець одержуватиме не більше п'ятої частини від своєї колишньої зарплати.

Такий невтішний прогноз оприлюднило Міністерство соціальної політики. На жаль, він небезпідставний. Підстави для такого прогнозу дає несприятлива демографічна ситуація, яка нині спостерігається в нашій країні.

"Солідарна пенсійна система може нормально працювати, якщо внески сплачують принаймні вдвічі більше людей, ніж отримують пенсії", - інформує Мінсоцполітики.

Із кожним роком ставатиме дедалі гірше

На жаль, вже сьогодні це співвідношення в Україні далеке від ідеального. Нині в нашій країні внески до Пенсійного фонду сплачують близько 13 мільйонів громадян. А пенсіонерів, яких утримує держава, налічується 11,2 мільйони осіб. Таким чином, уже сьогодні замість двох працюючих на одного пенсіонера припадає лише 1,16.

Популярні зараз

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні

У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам

А з плином часу ситуація ще ускладнюватиметься. Адже, попри всі негаразди, середня тривалість життя в Україні, таки, зростає. А отже, зростає і чисельність пенсіонерів. При цьому народжуваність рік від року падає. Таким чином, вже до 2050 року співвідношення між працюючими  українцями та пенсіонерами ще зазнає змін.

Українці на пенсії отримуватимуть лиш п'яту частину свого заробітку: влада готує пенсіонерів до найгіршого

"За розрахунками фахівців Інституту демографії ім. Птухи у 2050 році буде 9,7 мільйонів осіб, за яких сплачуються внески до Пенсійного фонду України, та 11,7 мільйонів пенсіонерів", - пишуть у Мінсоцполітики.

Ситуація різко погіршилась із 2016 року, коли було прийнято рішення щодо зниження ставки ЄСВ майже вдвічі. Тодішня влада сподівалась, що такі бюджетні послаблення призведуть до детінізації економіки, зменшення обсягу тіньової зайнятості, а відтак – зростання податкових надходжень від малого та середнього бізнесу. Але, не так  сталося, як гадалося. Бізнес на світло не вийшов, а обсяг ЄСВ скоротився майже вдвічі.

Отже, пенсії рости немає звідки. Тим більше, що Пенсійний фонд ще й дотують із державного бюджету.

У Мінсоцполітики кажуть, що вихід є

Мінсоцполітики нарешті відверто зізналось, що "лише солідарні пенсії вже ніколи не зможуть забезпечити гідне життя" українців.

За паперами, реформа пенсійної системи в нашій державі мала розпочатись  ще у 2003 році. Результатом цієї реформи мало стати створення трьох незалежних пенсійних фондів: солідарного Пенсійного фонду і двох накопичувальних – одного добровільного та ще одного – обов'язкового. Однак добровільним пенсійним страхуванням у нас охоплено лише 9% працюючих українців, а в обов'язкові накопичувальні фонди досі не платить внесків ніхто.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

На думку Мінсоцполітики, зволікання із прийняттям закону про накопичувальну пенсію лише погіршує ситуацію і зменшує шанси майбутніх пенсіонерів на гідне забезпечення в старості.

Нагадаємо, в Україні ще двічі за цей рік зростуть пенсії окремим категоріям громадян. Одне підвищення пенсії заплановане на жовтень, інше – на грудень поточного року.

Головне