Українські біженці за кордоном отримують допомогу, яка згідно з українським законодавством вважається доходом та підлягає оподаткуванню. Проте є нюанси, які дозволяють не сплачувати податки і при цьому не бути оштрафованим.
За даними консалтингової компанії PwC Україна, фінансова допомога, отримана за кордоном, включається до оподатковуваного доходу українських податкових резидентів. Оподаткуванню не підлягають лише виплати, отримані від благодійних організацій.
Якщо, наприклад, матеріальна допомога біженцям у Чехії становить 200 євро, то формально близько 20% цієї суми українцям необхідно сплатити до держбюджету. Проте, ймовірність того, що за несплату українцям загрожуватимуть будь-які штрафи, вкрай мізерна. Побоюватися варто лише тим, хто щороку подає в Україні декларацію про доходи. Таким громадянам згодом доведеться сплатити податки за одержаний за кордоном дохід.
Щодо ФОПів, які продовжують віддалено працювати на українське підприємство та отримувати від нього зарплату, але зараз перебувають за кордоном, то всі податки із зарплати зобов'язаний платити роботодавець, як і до війни. За нинішніх умов це можна зробити онлайн.
Процедура сплати податків та подання звітності зараз доступна у дистанційному режимі за допомогою електронного банкінгу та електронного кабінету платника податків. Крім того, для підприємців у період воєнного стану сплату ЄСВ скасовано, а єдиного податку – відстрочено. Тому сплатити податки можна буде протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Якщо ФОП призупинив свою діяльність, можна віддалено закрити ФОП. У такому разі можна не перейматися ймовірністю нарахування будь-яких штрафів заднім числом. При цьому мінімальний податок якийсь час все одно доведеться сплачувати.
Раніше повідомлялося, що в Україні розширили перелік переселенців, які можуть отримувати грошову допомогу від держави.