Німеччина за період війни прийняла понад 1 млн українських біженців і продовжує надавати тимчасовий притулок тим українцям, які цього потребують. При цьому держава допомагає адаптуватися в новій країні, виплачуючи біженцям допомогу та надаючи низку пільг. У тому числі йдеться про соціальне житло.
Проживати в Німеччині безкоштовно можна хіба що у таборах для біженців, але вони є не в усіх населених пунктах країни. Можна орендувати квартиру, якщо вистачає коштів, але для багатьох українців це не по кишені. Найдоступніший варіант – переїхати у соціальне житло. Так зване право Wohnberechtigungsschein (WBS) мають як малозабезпечені німці, так і біженці.
Як отримати соціальне житло у Німеччині
Інформацію про доступні варіанти соціального житла в Німеччині можна отримати у відомстві (Wohnungsamt). Люди без доходу чи матеріальної можливості орендувати житло можуть отримати через центр зайнятості (Jobcenter) отримати компенсації за витрати на оренду та опалення на певну суму.
Багато центрів зайнятості розраховують на одну особу квартиру площею до 50 кв. м., на чотирьох осіб – до 85 кв. м.
У деяких випадках Jobcenter може перераховувати кошти за оренду безпосередньо орендодавцю. А частину суми сплачують самі біженці. У деяких випадках центр зайнятості покриває всю суму оренди. Це залежить від кількості членів сім'ї та їх сукупного доходу.
Центр зайнятості також може сплатити заставу (Kaution), але рахуватиме її як безвідсоткову позику, яку пізніше вирахують із соціальних виплат.
Для пошуку соціального житла українські біженці в Німеччині можуть скористатися такими ресурсами:
- Тимчасове житло для українців у Німеччині – є як безкоштовне, так і платне проживання;
- Unterkunft-ukraine – сайт для пошуку безоплатної тимчасової квартири;
- immobilienscout24 – сайт для пошуку житла, де є як безкоштовні варіанти, так і за низькими цінами;
- warmes-bett – пошук притулку в Німеччині з різними програмами та державною підтримкою;
- icanhelp.host – ресурс для тих, хто хоче допомогти і для тих, хто потребує допомоги, через геолокацію можна знайти потрібну пропозицію;
- Immonet – в онлайн базі є безліч пропозицій оренди житла, зокрема програма допомоги для українських біженців;
- TASSO.Help - ресурс, який пропонує допомогу, і на якому публікують пропозиції житла з домашніми тваринами.
- jugendherberge – пропозиції дешевого житла у молодіжних хостелах.
Німецькі міста також організують приватне житло для біженців. Є онлайн-платформи, що поєднують пропозиції громадян, які можуть на якийсь час дати притулок біженцям, та запити від людей, які шукають житло, наприклад – Host4Ukraine .
Раніше повідомлялося, що у Німеччині з'явилася рекордна кількість вакансій для українських біженців.