Від початку війни Україною прокотилася хвиля скорочень. Найбільш масові скорочення відбулися в мікробізнесі. Втім і малий та середній бізнес також дуже сильно постраждали від воєнних дій в Україні.
Дослідження компанії Advanter Group містить гнітючі цифри, які свідчать про вкрай важку ситуацію у вітчизняному бізнесі, а також про ситуацію з безробіттям в нашій країні.
Так, лише за перші чотири тижні війни в малому і середньому бізнесі чисельність працівників скоротилася на третину. А загалом через скорочення виробництва підприємці за місяць війни зазнали втрат на 85 млрд доларів.
Український бізнес зазнав таких кадрових втрат:
- Найбільше працівників втратив мікробізнес (підприємства з чисельністю працівників до 10 осіб). Там роботодавці були змушені звільнити 42% персоналу.
- Малий бізнес (до 50 працівників) втратив за перший місяць війни 24% персоналу.
- Середній бізнес (до 250 працівників) був змушений скоротити штатну чисельність на 18%.
При цьому майже 22% підприємств в Україні були змушені повністю припинити роботу, і ще понад 34% зупинили свою діяльність майже повністю. Таким чином, приблизно половина бізнесу нині в Україні не функціонує.
А там, де роботу продовжують, людям змушені були скоротити зарплати. Стали менше одержувати за свою роботу 42% найманих працівників.
Водночас, через 6 тижнів від початку війни, бізнес вже оптимістичніше оцінював свої перспективи, ніж через 4 тижні. Причому оптимізму додалося в усіх сегментах.
Зокрема, прогнози щодо підсумків 2022 року покращились таким чином:
- мікробізнес розраховує вийти на 71,8% минулорічного обороту (це на 10%, ніж прогнозували 2 тижні тому);
- малий бізнес – на 61,7% минулорічного обороту (+12% до попереднього прогнозу);
- середній бізнес – на 47,3% від минулорічного обороту (+18% до попереднього прогнозу).
Нагадаємо, стало відомо, які сфери народного господарства зазнали найбільше кадрових втрати, а які масові скорочення обійшли стороною.