Вперше за багато років цієї зими українці можуть зіштовхнутися з відключеннями електроенергії. Все через вкрай низькі запаси вугілля на складах ТЕЦ, які в поєднанні з енергетичною блокадою з боку Росії створюють критичну ситуацію в енергетиці.
За яких умов нам доведеться сидіти при свічках, та чи є шанси, що Міненерго “проскочить” і обійдеться без крайніх заходів, розповідає Today.ua.
Що у нас залишилось на складах
Попри те, що в Міненерго все літо та початок осені запевняли, що у нас все добре, Україна провалила накопичення вугілля перед опалювальним сезоном. Станом на ранок 1 листопада його запаси на складах ТЕС складали 542,8 тис. тонн – при тому, що на кінець жовтня повинно бути 2,8 млн тонн. Тобто, ще до початку холодів вони менші за план у 5 разів.
Графік нижче добре показує поточну ситуацію. Червона лінія біля самого низу – це наші запаси зараз, червона штрихова – те, скільки вугілля мало бути. Все що вище – це рівні, які були у 2020 році (синя лінія) та у 2019 році (зелена лінія).
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Порівняння наявних запасів вугілля з планом. Фото: Facebook / Олексій Хабатюк
Чому мати мало вугілля не просто погано, а дуже погано? Тому що інші джерела енергії, які є у країни (АЕС, газ, ГЕС, сонячні та вітрові електростанції), не можуть замінити вугілля. Одні занадто дорогі, інші не відповідають вимогам по маневреності – можливості швидко збільшити чи зменшити виробництво електроенергії за їхньою допомогою.
Наприклад, АЕС працюють в так званому базовому режимі (обсяг їхнього виробітку майже не змінюється), тоді як “зелені” дають свій пік вдень (коли багато сонця та вітру), але майже нічого не виробляють вночі.
Додайте сюди нерівномірне споживання електроенергії – мінімальне вночі та з двома піками близько 9-ї та 18-ї години. Для того, щоб давати енергію в ці піки, і потрібно вугілля (та частково енергія з ГЕС): за вказівкою диспетчера, ТЕС починають його спалювати більше, тим самим даючи додаткову енергію в систему. Це називається балансуванням.
Графік виробництва та споживання електроенергії в Україні 1 листопада. Фото: “Укренерго”
Якщо вугілля немає, а спроживання росте, балансувати енергосистему стає нічим. І тоді виходів лише два – аварійно просити про допомогу у інших країн, або відключати своїх споживачів.
Саме так сталося 2 листопада – задовго навіть до найменших морозів “Укренерго” звернулось по аварійну допомогу до Білорусі та Словаччини. У той день через відсутність вугілля не працювали 16 енергоблоків, та ще 5 перебували в аварійних ремонтах. З Білорусі ми отримали 3,5 млн кВт*год електроенергії, зі Словаччини – 0,8 млн кВт*год.
Станом на 7 листопада ситуація не покращала: вдень у роботі були 27 блоків ТЕС з 88, при цьому через відсутність вугілля не працювали 23 блоки (решта були на ремонтах, законсервовані чи виведені в резерв).
Стан блоків ТЕС та АЕС України. Фото: “Укренерго”
Україна в енергетичній блокаді
Спостережливий читач помітить, що наші запаси вугілля активно зростали на початку літа, але всередині червня стрімко пішли вниз. Причин цього багато. Головне те, що коли замовчувати проблему стало неможливо, виявилось, що Україна опинилася в енергетичній блокаді з боку Росії – там не просто відмовилися продавати нам електроенергію та вугілля, а ще й заблокували залізничні поставки вугілля, яке йшло до нас із Казахстану.
Причину зупинки поставок з Казахстану сформулювали “дипломатично” – нібито через “завантаженість інфраструктури з російського боку”. Цікаво, що за словами голови парламентського комітету з питань енергетики Андрія Геруса, обмеження накладено лише на енергетичне вугілля, і не стосується поставок коксівного вугілля (потрібне для металургії).
Андрій Герус про постачання вугілля. Фото: Telegram / Gerus Online
Таким чином державні та приватні виробники електроенергії можуть купувати вугілля, яке надходить в основному через морські порти, що суттєво зменшує як об’єми поставок, так і їхню “ритмічність”. Справа в тому, що вугілля, отримане залізницею, можна “з коліс” поставляти на ТЕС, тоді як судна вимагають розвантаження.
Згідно даних джерел в уряді, зараз в Україну йдуть 5 суден з вугіллям – чотири для ДТЕК та одне для державного “Центренерго” загальним об’ємом близько 280 тисяч тонн.
“Робота теплової генерації забезпечується не тільки українським вугіллям. У жовтні на ТЕС надійшло понад 1,3 млн тонн вугілля власного видобутку (85% від загального постачання), а імпорт склав близько 260 тис. тонн, з яких на державну генерацію надійшло 36 тис. тонн – сказав 5 листопада міністр енергетики України Герман Галущенко у Верховній Раді під час години запитань до уряду
“В листопаді планується збільшити постачання українського вугілля на ТЕС близько 1,5 млн тонн. Водночас зросте частка імпортного вугілля. Компанії вже уклали контракти на постачання з Польщі, США, ПАР. Ми працюємо над тим, щоб збільшити видобуток вугілля, хоча за останні 6 років без інвестицій у галузь він впав у 2,3 рази”, – сказав Галущенко.
Він додав, що для проходження опалювального сезону (листопад-березень) потрібно 8,4 млн тонн вугілля. При цьому власний видобуток може забезпечити 7,3 млн тонн, а імпорт понад 1,2 млн тонн. Також для виробництва електроенергії для балансування системи планують використовувати природний газ, який зараз коштує казково дорого.
Відключення електроенергії – чи загрожують вони нам?
У Міненерго розраховують пройти опалювальний сезон в нормальному режимі. Але у цьому плані є слабке місце – передбачається, що на повну потужність повинні працювати АЕС (14 з 15 енергоблоків).
Офіційно у міністерстві говорять, що “Енергоатом” для цього оптимізує графік ремонтів на станціях, але у середовищі енергетиків є чимало тих, хто сумнівається, що АЕС пройдуть холодну пору з усіма блоками в роботі. А отже і плани зекономити за рахунок атомної генерації 3,6 млн тонн вугілля, про які сказав Галущенко з трибуни Ради, під питанням.
Чим це загрожує? Щонайменше дефіцит електроенергії означатиме необхідність і далі імпортувати її, а у критичних випадках просити про аварійну допомогу. Якщо ж і її не вистачить, в країні почнуться відключення електроенергії – вперше за багато років.
Скажемо одразу – “віялових відключень”, яким часто лякають, може і не бути, бо вони стаються, коли енергосистема взагалі “лягає”. Якщо дійде до обмежень споживачів, то в першу чергу відключатимуть промисловість. Це буде робитися за наперед розробленим графіком і з обов’язковим попередженням компаній. Тобто, несподіванок, коли завод працює, а потім “все погасло”, бути не повинно.
Якщо таких заходів виявиться недостатньо, настане черга населення. Швидше за все, його відключатимуть у години пікового споживання – вранці та ввечері, коли навантаження на енергосистему найбільше (можемо пригадати наш досвід з 90-х – тоді графіки відключень побутових споживачів пускали в хід саме увечері). Втім, є надія, що держава зможе налагодити постачання вугілля хоча б “з коліс” і це врятує нас від зими при свічках.