Хліб, хоч і дорожчає разом з усіма продуктами, але ціни на нього усе ще залишаються доступними навіть для найбідніших українців. Однак уже незабаром і цей продукт, що став основою харчування для багатьох незаможних громадян, може стати недоступним. Ціни на хліб можуть різко зрости вже із жовтня.
У чому проблема, і як їй можна запобігти, розповів в інтерв'ю interfax перший віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів, директор ТОВ "Київ Хліб" Юрій Дученко.
Наприкінці вересня збігає строк дії урядової постанови №489, яка давала хлібопекарям доступ до газу за пільговою ціною. Якщо термін дії цієї постанови не продовжать, або держава не знайде компенсаторів ринкової вартості газу для хлібопекарської галузі, то вже з жовтня ціна на хліб може зрости щонайменше на 10%, каже Юрій Дученко. Втім, це зростання може бути й набагато вищим: усе залежатиме від ринкової вартості газу.
Урядова постанова №489, яка була прийнята наприкінці квітня цього року, включила хлібопекарів до виробників соціально значимої продукції. Відповідно до цього документу, пекарі мали право користуватись газом за пільговою ціною – по 32 гривні за кубометр. Однак до липня ринкова вартість газу становила 26-28 гривень за кубометр, що дозволило пекарям купувати газ саме на ринку, а не за фіксованою ціною. Адже ринкова ціна була нижча.
Проте вже з липня вартість газу на ринку почала зростати. І наприкінці минулого тижня за кубометр газу вже правили по 40 гривень. Тому на вересень більшість підприємств хлібопекарської галузі вирішили скористатись цією постановою, щоб користуватись газом по 32 гривні.
Однак термін дії постанови обмежений 30 вересня. А це означає, що вже з жовтня виробники хліба і представники інших харчових галузей з головою поринуть у ринкову стихію. А там прогнозують вже газ по 50-60 і вище. Отже, виробники будуть змушені підвищувати й ціни на хліб.
"Газ у ціні хліба складає 1-3 грн, а при подорожчанні ця цифра, відповідно, зросте - пекарі змушені будуть піднімати ціну", - попереджає виробник.
Отже, хлібопекарі розраховують, що уряд їх почує і продовжить термін дії цієї постанови. Адже підвищення ціни на хліб завжди дуже болісно сприймається населенням, а під час війни і поготів.
Нагадаємо, Нацбанк прогнозує, що за чотири місяці, які залишились до кінця 2022 року, ціни на продукти в Україні зростуть загалом ще на третину.