Недільного вечора 21 травня жителі нашої планети могли спостерігати рідкісне астрономічне явище – так зване сяйво да Вінчі. Воно буває раз на 10 років. Отже, побачити його можна лічені рази за все життя.
Українці, що стали очевидцями цього непересічного явища, захоплено поділилися своїми спостереженнями у соцмережах. На відміну від знімків "прильотів" ворожих ракет, знімки сяйва да Вінчі ніхто не забороняв публікувати.
Сяйво да Вінчі отримало свою назву завдяки видатному середньовічному митцеві та ученому Леонардо да Вінчі, який описав його ще в 16 столітті. Раз на 10 років Земля, Місяць і Сонце займають такі позиції, які й створюють це сяйво.
Місяць видніється на небосхилі тоненьким яскравим серпиком. Ця його частина, яка не перевищує 5% місячного диска, освітлена Сонцем. А решта місячного диска має тьмяно-попелясте забарвлення. Її видно завдяки сонячному світлу, яке відбиває наша Земля. Це відбите проміння падає на поверхню нашого супутника, створюючи таємниче попелясте забарвлення місячного диска.
От саме учора ввечері небесні тіла так розташувалися, що жителі Землі могли спостерігати сяйво да Вінчі. Леонардо да Вінчі припускав, що такий ефект "підсвічення" Місяця створюють земні океани, які грають роль велетенського дзеркала, яке відбиває сонячні промені.
До речі, ті, кому не пощастило спостерігати сяйво да Вінчі у неділю, мають у запасі ще два вечори, щоби ним помилуватись: ефект зберігатиметься до 23 травня.
Українці можуть спостерігати це явище між 22-ю та 23-ю годинами вечора у західній частині неба. Його можна бачити і неозброєним оком, але краще запастися біноклем або й навіть телескопом. Головне, щоби була ясна погода, і хмари не затуляли Місяця.
Нагадаємо, цими днями на Землі триває сильна магнітна буря, яку спричинив потужний спалах на Сонці. Через це можуть бути перебої у зв'язку, а живі істоти почуваються некомфортно.