Цукор в Україні невпинно дорожчає. У квітні він коштував дорожче, ніж у березні. А в березні - більше, ніж у лютому. За місяць кілограм цукру виріс у ціні на 1,25 гривні. А в порівнянні з квітнем 2020 року його подорожчав на 10,49 гривні.
У квітні нинішнього року його роздрібна ціна склала в середньому 25,63 гривні за кілограм. А в березні в роздріб він коштував 24,38 гривні. При цьому в квітні 2020 за кіло цукру просили 15,14 гривні.
Що зробив уряд, щоб стабілізувати ціну на цукор
Уряд збільшив квоту на імпорт цукру, дозволивши імпортерам завезти в Україну понад 40 тисяч тонн готового продукту. Така кількість цукру була ввезена в Україну з січня по квітень нинішнього року.
У минулому році цукор теж ввозили в Україну. Але при цьому величина імпорту за січень-квітень 2020 склала лише 577 тонн проти нинішніх 40 тисяч.
У березні 2021 року Мінекономіки було видано ліцензії на імпорт 120 тисяч тонн цукру-сирцю. Зараз розглядають питання про видачу ліцензій на ввезення ще 50 тонн сирцю.
Мінекономіки сподівається, що ввезення цукру-сирцю з його подальшою переробкою дозволить збити ціну на цукор, яка зараз коливається в діапазоні від 23 до 27 гривень за кіло.
У той же час, в уряді є підстави вважати, що зростання ціни на цукор обумовлено не тільки об'єктивними економічними причинами, а почасти є наслідком монопольної змови групи компаній «Астарта» і ТОВ «Радехівський цукор» (Львівська область).
АМКУ вважає, що вони підняли ціни на цукор ще тоді, коли в Україні і не пахло його дефіцитом. Поки відчутних результатів цього розслідування не видно: цукор в Україні як дорожчав, так і дорожчає.
Нагадаємо, дозволивши імпорт дешевого цукру, Україна може нанести потужний удар по власній цукрової промисловості, яка і так безповоротно втратила левову частку свого потенціалу.