Ціни на продукти в Україні будуть рости: нова епідемія загрожує світу глобальним дефіцитом продовольства

Автор: Марченко Любов

Ціни на продукти в Україні будуть рости. Вони зростатимуть також в усьому світі. На думку аналітиків ринку, світ увійшов в період зростання цін на продовольство. І одним роком цей період не обмежиться.

Ціни на продукти в Україні  будуть рости: нова епідемія загрожує світу глобальним дефіцитом продовольства - today.ua

Україна, як учасник глобального аграрного ринку, не випадає зі світової тенденції. Тому всі цінові коливання нам також будуть притаманні. Так, із березня 2020 по березень 2021 року споживчі ціни в нашій країні зросли на 8,5%. Зокрема, м'ясо додало в ціні 6%, рослинна олія – 50%, цукор – 65%, вартість яєць зросла більше ніж удвічі. При цьому навіть найперший соціальний продукт – хліб подорожчав на 15%.

"Ми увійшли в період цінового зростання, який не обмежиться одним сезоном. Ціни будуть рости як на зерно, так і на олійні культури", – вважає керівник аналітичного департаменту ProAgro Марія Колесник.

Стрімкий ріст ціна на продукти, на думку аналітиків, спричинили чотири фактори: пандемія коронавірусу, неврожай у багатьох регіонах планети, епідемія пташиного грипу в Європі та АЧС (африканська чума свиней) у Китаї. Причому остання не вщухає вже другий рік, охоплюючи дедалі нові території. До речі, спалахи АЧС реєструють уже й у деяких регіонах Європи.

Популярні зараз

Зеленський пояснив, чому мобілізація стосуватиметься насамперед молодих чоловіків

В Україні очікуються звільнення та підвищення зарплат, — Нацбанк

Kia показала електричну версію кросовера Sportage із запасом ходу 720 км

Українських біженців у Німеччині закликали виїхати до Польщі: в країні виник гострий дефіцит місць

Ціни на продукти в Україні  будуть рости: нова епідемія загрожує світу глобальним дефіцитом продовольства

Втім, незважаючи на низький врожай окремих агрокультур, в цілому світове виробництво зернових в сезоні 2020-2021 років (з червня 2020 по травень 2021) зросте на 10 мільйонів тон. Зокрема, світ збере у цьому сезоні рекордний вал пшениці – 785 мільйонів тон. Це на 1,4% більше , ніж за попередній сезон. Однак і споживання зернових також зросте у цьому сезоні на 2,4%. Таким чином, споживання випереджатиме виробництво, а отже, в світі відчуватиметься дефіцит продовольства. Виходить, що людство стало з'їдати свої продовольчі запаси швидше, ніж їх поповнює.

Такі дані наводить аналітичне агентство USDA міністерства сільського господарства США. А отже, ціни на продукти в світі лише зростатимуть, що, власне, відбувається і зараз. Однак ця тенденція може в наступному агарному сезоні ще поглибитись. Звісно, немало залежатиме від нового врожаю та від валового збору зерна. Але й навіть гарний врожай кардинально ситуації не переламає. Через епідемію АЧС Китай позбувся  більшої частки своєї свинарської галузі, і тепер він скуповуватиме запаси свинини на світовому ринку. А це потягне за собою всі ціни на продовольство.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, розраховувати на те, що в Україні ціни на продукті почнуть знижуватись, було би передчасно. Ймовірно, восени, коли підуть продукти нового врожаю, вони трішки відкотяться назад, але потім продовжать рости.

Нагадаємо, одним із основних чинників стрімкого зростання вартості олії також вважають підвищений попит на рослинну олію в Китаї.