Ринок нерухомості в Україні поступово відновлюється. З початком війни реєстри були закриті, і проводити операції з купівлі-продажу було неможливо. Проте у квітні ріелтори та нотаріуси повернулися до своїх робочих обов'язків, але покупців виявилося не так багато. Прогнозується, що попит на житло в Україні поновиться не скоро.
На сьогоднішній день ринок купівлі-продажу нерухомості перебуває в очікуванні, хоча банки заявили про готовність видавати громадянам кредити на покупку житла. Ціни на вторинне житло залишаються такими ж, як і до війни. Продавці не піднімають ціни, сподіваючись скоріше продати квадратні метри. Забудовники пропонують знижки на покупку нового житла та розстрочки за вигідними умовами.
Багато хто чекає на прийняття законопроекту про компенсацію пошкодженого та знищеного майна, в якому держава обіцяє виплати забудовникам за відновлення нерухомості. У такому разі ринок нерухомості почне швидше оживати.
Попит на житло залежить також від подальшої вартості бензину. Якщо в період карантину багато хто цікавився заміською нерухомістю, то за нинішніми цінами на бензин більшість українців шукатимуть житло неподалік роботи. Заміська нерухомість підійде тим, хто може працювати дистанційно.
Серед вимог до житла потенційні покупці після війни виставлятимуть не лише розвинену інфраструктуру, а й наявність у будинку сховища, вбудованого у підвалі або на першому поверсі, наближеність до метро та інші фактори, що стали важливими під час війни. Критерій безпеки вийшов на перший план.
Враховуючи падіння економіки та зниження доходів громадян, після війни варто говорити про попит на житло економ-класу, яке, наприклад, у Києві останнім часом займало невеликий відсоток на ринку.
Забудовники та продавці готового житла поки що не збираються знижувати ціни у Києві та Харкові, і навіть у Львові, однак вони будуть змушені зробити це у найближчій перспективі.
Щодо ринку оренди, то середні ціни в Києві зараз коливаються в межах 10–12 тис. грн ближче до центру, та 5000–7000 грн у спальних районах. До війни цінник був на 30-40% вищим. У Харкові середня вартість оренди квартир складає 7–8 тис. грн. на місяць. Це майже вдвічі менше, ніж за довоєнних часів, коли середні ціни за оренду становили 15–16 тис. грн.
Раніше повідомлялося, як змінилася вартість квартир на Закарпатті під час війни.