Today.ua

Ціна на землю в Україні штучно завищена у декілька разів: названа причина

Ринок землі несподівано наразився на ще одну проблему. Комп'ютер, який автоматично визначає оціночну вартість землі, штучно її завищує. Причому буває, що ціна на землю завищена в кілька разів.

Чим зарадити в цій ситуації, у кадастровій службі вже знають. Але панацея коштує дорого і потребуватиме тривалого впровадження. Тому, поки доводиться коригувати все вручну, а це трохи незаконно.

Відповідно до закону, ціна на землю, за якою її продають на ринку, не повинна бути нижчою за оціночну вартість землі в тому регіоні, де вона знаходиться. Однак нерідко так трапляється, що автоматична система штучно завищує оціночну вартість землі, причому буває, що завищує в рази. Звісно, що за такі гроші ніхто землі зараз не купуватиме. А тим часом комп'ютеру, що згенерував хибну вартість, нічого не доведеш: він свою справу знає.

Справа в тому, що деякі шматки землі продаються дуже дорого. В основному це стосується земель, яким мають намір змінити цільове призначення та використовувати їх не під агровиробництво, а для інших цілей. Найбільше таких випадків, природно – у столичному регіоні, в передмістях Києва.

"Перші місяці лібералізації обігу земель сільгосппризначення виявили проблему, що оціночна вартість земель, згенерована системою в автоматичному режимі, часто завищена. Результати аналізу показали, що 97% площі відчужується за ціною менш як 70 тис. грн за гектар", - каже перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Анатолій Мірошниченко.

Наприклад, шмат землі продали за півтора-два мільйона гривень. Ясно, що на цих 2-3 гектарах ніхто не буде вирощувати картоплю чи сіяти ріпак. Очевидна ця земля розташована у вигідному місці і її купили для несільськогосподарського використання.

"Але використання цієї ціни в розрахунку середніх цін на сільськогосподарську землю в даному регіоні істотно спотворить ситуацію та створить проблеми для реальних покупців", - каже чиновник Держгеокадастру.

За його словами, є процедура, яка дозволяє виправити таку помилку в оціночній вартості землі. Однак ця процедура потребує багато часу і немало грошей. Отже, зараз проблему слід якось вирішувати в "ручному" режимі.

Нагадаємо, водночас в Україні вже зафіксовані випадки, коли вартість відчужуваної землі істотно коливалась не лише в більший, але й у менший бік. Так, в Ніжинському районі на Чернігівщині 2 гектари землі продали лише за 630 гривень – по 315 гривень за гектар. Водночас рекордною по ціні на землю поки залишається оборудка в місті Українка на Київщині. Там продали невеличкий шматок землі по ціні 39 мільйонів гривень за гектар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ