В Україні може суттєво злетіти ціна на цукор. Якщо держава не вживе негайних заходів для фіксації вартості газу для цукрової галузі, то значне зростання ціни на цей продукт неминуче. Адже вартість енергоносіїв становить значну частку у собівартості продукції цукрової галузі. А тариф на газ у виробничий сезон може бути вдвічі вищим за той, що був у вересні.
Про це попереджає Асоціація виробників цукру "Укрцукор".
По 30 вересня цього року виробники цукру, як і виробники інших соціально важливих продуктів, користувалися фіксованим тарифом на газ – по 32 тисячі гривень за тисячу кубометрів. Але термін дії урядової постанови, що встановлювала фіксовану вартість газу для цієї групи непобутових споживачів, скінчився.
І тепер підприємства харчової галузі, включаючи й цукрові заводи, отримують газ за ринковою ціною, яка вже значно перевищує 32 тис. грн за тисячу кубометрів. Вже цієї осені їм доведеться закуповувати газ за тарифами, які майже вдвічі дорожчі: від 50 до 60 тисяч гривень. Через це собівартість їхньої продукції може різко зрости.
Особливо це стосується підприємств цукрової галузі, адже в них виробничий цикл триває лише 4 місяці на рік: із вересня по грудень. Таким чином, їм потрібно знижувати ціну на енергоносії вже негайно, адже зниження наприкінці року або після нового року на вартість їхнього продукту вже ніяк не зможе вплинути.
Отже, Асоціація виробників цукру просить у влади негайної реакції та пропонує встановити вартість газу для цукрозаводів на рівні 30 тис. грн за тисячу кубометрів. Лише з такою ціною енергоносія виробництво цукру буде рентабельним, і ціни на цукор, якщо й зростуть, то незначно. В іншому випадку, якщо віддати цукрозаводи на владу стихійних ринкових цін на газ, це призведе до стрімкого зростання цін на цукор, а також до подальшої руйнації вітчизняної цукрової галузі.
З аналогічним проханням щодо фіксації ціни на газ звернулась до влади і Всеукраїнська асоціація пекарів. Адже для хлібопекарської галузі газ також є стратегічним продуктом. Та й серед решти аграрних галузей є немало таких, які споживають природний газ у масовій кількості.
Зокрема, в агропромисловому секторі в осінньо-зимовий період найбільше газу споживають такі галузі:
- сушіння зернових культур під час навантаження на елеватори – 337 млн кубометрів;
- сушіння олійних культур – 24 млн кубометрів;
- сушіння сої – 10 млн кубометрів;
- виробництво цукру – 181 млн кубометрів;
- тепличний бізнес – 180 млн кубометрів;
- борошномельна, пекарна та олійноекстракційна галузі – сумарно 64 млн кубометрів;
- птахофабрики – 44 млн кубометрів;
- молокозаводи – 20 млн кубометрів.
Нагадаємо, постачальники газу опублікували тарифи на газ для побутових споживачів у жовтні.