Today.ua

Ціна на гречку впаде не надовго: українцям радять не чекати стійкого зниження вартості крупи

В Україні ціна на гречку вже перетнула психологічну позначку у 100 гривень. Аналітики кажуть, що така вартість протримається до нового врожаю, а згодом трохи впаде. Але зниження ціни триватиме недовго.

Про те, що відбувається на ринку з цією крупою, і якою буде ціна на гречку в перспективі, повідомило видання liga.net.

Гречку вже можна з легкістю прирівняти до української валюти, навіть – криптовалюти.  Адже гречану крупу покупці вимели з полиць магазинів, і тепер нею торгують на цифрових платформах. При цьому вартість гречки, навіть віртуальної, справляє неабияке враження.

Через захмарні ціни, які не кожному до снаги, гречку стали фасувати не у звичні кілограмові упаковки, а по півкіло і менше. Так, на сайті компанії "Наш край", яка торгує в західній Україні, пропонують 400-грамову упаковку гречки ТМ Varto за 42,90 грн (за кілограм вийде 107,25 грн).

На сайті epicentrk.ua покупцям пропонують гречку від кількох торгових марок. За 800 грамів гречаної крупи марки "Хуторок" просять 73,2 грн (по 91,5 грн за кіло). А на сайті prom.ua можна придбати гречку ТМ "Веста-ЛС". За 800-грамовий пакунок хочуть 81 гривню (101,25 грн за кілограм).

Дефіцит на гречані крупи, а відтак і висока ціна на гречку протримається до збирання нового врожаю цієї культури, вважає економіст Володимир Рубан.

Справа в тому, що минулорічний врожай гречки в Україні не покрив потреб населення нашої країни в цій крупі. Його вистачило лише на 83% внутрішнього споживання, каже аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Річна потреба Україні у цьому продукті становить близько 130 тисяч тонн, а її було торік зібрано лише 106 тисяч тонн. При  цьому 22 тисячі тонн Україна була вимушена імпортувати з Казахстану і Росії. Хоча з Росії формально ми торік вже нічого не купували, але гречка звідти до нас, таки, надходила манівцями.

Отже, річну потребу українців було забезпечено. Але з початком війни українці почали розмітати гречку з полиць магазинів, намагаючись зробити стратегічний запас цієї крупи.

"Практично кожна сім'я робила запас гречки не на один місяць. Це призвело до стрімкого зростання ціни та зміни обсягів продажу, коли за місяць викупили обсяги 3-4 місяців, після чого попит почав знижуватися", – каже Світлана Литвин.

З початком війни вся логістика, пов'язана з імпортом гречки полетіла шкереберть, і наразі Україна може розраховувати лише на власний ресурс. Отже до нового врожаю розраховувати на зниження ціни на гречку не варто. А от коли піде вже цьогорічне зерно, то ціна, звісно впаде.

Проте розраховувати, що ціна на гречку буде набагато нижчою, і що вона буде низькою тривалий час, не варто. Адже цьогоріч площа посівів цієї культури буде суттєво меншою за минулорічну. А отже й врожай буде меншим. Тому, якщо гречка й подешевшає, то лише на кілька місяців.

"На ринок прийдуть виробники і торгівці, які створять конкуренцію, що дозволить дещо зменшити ринкову ціну на кілька місяців", - вважає Володимир Рубан.

Нагадаємо, вслід за гречкою та сіллю, в Україні почався ажіотажний попит на цукор. Аналітики розповіли, чи буде в країні цукровий дефіцит.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ