Вже 9 липня права найманих працівників в Україні можуть відійти у минуле. Більшість норм, які записані у чинному Трудовому кодексі, стануть недійсними. Найманих працівників позбавлять права на нормований робочий час, змусять відпрацьовувати лікарняні та зможуть звільняти без причини з роботи.
Усі ці кабальні умови праці набудуть чинності, якщо депутати проголосують законопроект №5371 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого та середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність" авторства Галини Третьякової.
Цей законопроект, що різко звужує права найманих працівників, вже проголосований депутатами у першому читанні. Якщо народні обранці віддадуть за нього свої голоси 9 липня, у другому читанні, то він фактично набуде чинності закону.
Законопроект містить такі норми, що різко звужуть права працівників
- Для звільнення працівника з роботи не потрібно буде ніяких причин.
- Повне нівелювання ролі профспілок. Для понаднормової роботи і звільнення працівників не потрібно буде згоди профспілки.
- Ліквідація 40-годинного робочого тижня. Його тривалість можуть збільшувати за розпорядженням роботодавця як завгодно.
- Легалізація штрафів та заборона на лікарняні. Роботодавець може на свій розсуд застосовувати матеріальне покарання для найманого працівника, а також змусити його відпрацьовувати час, який він був на лікарняному.
- Скасування відповідальності роботодавця за безпеку праці. Щоправда, цей пункт має бути окремо обумовлений в трудовому договорі.
Авторка законопроекту каже, що таким чином депутати хочуть прибрати зайву бюрократію в трудових відносинах на підприємствах малого та середнього бізнесу. Ці норми закону будуть чинними для підприємств із чисельністю працівників до 250 осіб. Таких в Україні – переважна більшість. Отже, понад 70% українців фактично опиняться в узаконеному трудовому рабстві.
Тобто, цей законопроект зводить нанівець права найманих працівників, які виборювалися століттями. Ба, більше: у той час, коли в багатьох європейських країнах вже запроваджують чотириденний робочий тиждень і вдосконалюють систему соціальних гарантій, в Україні депутати, обрані народом, намагаються позбавити трудящих елементарних прав та зробити їх абсолютно беззахисними перед роботодавцями.
Таке звуження прав найманих працівників ще можна було б якось зрозуміти і виправдати, якби вони застосовувались лише на період дії воєнного стану. Однак цей закон розрахований і на мирний час.
Цей законопроект вже отримав вкрай негативну реакцію міжнародних організацій, що займаються захистом прав трудящих. У своїх відгуках вони відзначають, що законопроект Галини Третьякової не має нічого спільного з європейським вектором, обраним Україною, та європейськими цінностями, які так завзято декларує українська влада.
Міжнародна та Європейська конфедерація профспілок, а також Міжнародна організація праці звернулись до української влади з вимогою зняти з розгляду цей законопроект. Проте наразі влада ніяк не відреагувала, і законопроект поставили на голосування 9 липня.
Нагадаємо, багатьом українцям при розрахунку пенсії не включатимуть стаж роботи під час війни.