Транзит газу в Україну подорожчає через “Північний потік“: як зміняться тарифи для громадян

Транзит українського газу через Україну суттєво впав, а запасів власного газу для забезпечення потреб населення не вистачить. Якщо російський "Газпром" ще більше тиснутиме на Євросоюз і обмежуватиме постачання, тоді постраждати можуть і українці. Зокрема, у разі реверсу газу суми у платіжках громадян збільшаться.

Транзит газу в Україну подорожчає через “Північний потік“: як зміняться тарифи для громадян - today.ua

Запуск "Північного потоку 2" в обхід України негативно вплине на ситуацію з тарифами. За словами економіста Олега Пендзіна, Україна не має прямого контракту на постачання газу для власних потреб із РФ – є лише контракт на транзит з Росії в Європу. ГТС це "труба", яка йде в одному напрямку - із РФ до Європи. Технічно труба не призначена для цього, зазначає експерт.

"Україна отримує газ за так званим віртуальним реверсом. Це означає, що наприкінці транзитної "труби" (ГТС) стоїть словацька або угорська компанія, яка є одержувачем російського газу. Ця компанія укладає з НАК "Нафтогаз України" договір про те, що вона частину цього газу продає Україні. Відбирати газ із ГТС можна з території Харківської та Полтавської області. І цей газ одразу йде в розподільні мережі, і ці мережі доводять газ до кінцевого споживача. А тепер уявіть, що немає цього газового транзиту із РФ, - немає газу і для українців", - наголосив Пендзін.

На сьогоднішній день Україна качає транзитний російський газ, росіяни оплачують цей транзит згідно з чинним до 2024 року контрактом, Україна відбирає частину газу за так званим віртуальним реверсом. Таким чином фактично за тиск газу в трубі платять росіяни, оплачуючи транзит. У платіжках українців оплата за цей транзит становить приблизно 1,5 гривні. Але якщо "труба" почне працювати у фактичному реверсі, і потік газу буде розгорнутий у бік західного кордону на схід, тоді доведеться платити за це не російській стороні, а українській.

Вартість транспортування газу, за деякими підрахунками, може зрости в 10 разів, і платити за це українцям доведеться зі своїх кишень – за сам імпортний газ та за його дороге транспортування.

Раніше повідомлялося, що деякі українці вже у січні почали отримувати подвійні платіжки за газ.

ДЖЕРЕЛОunian.net