Тарифи на комуналку в Україні за рік виросли на чверть. Це, якщо брати середній показник, адже ціни на різні комунальні послуги зростали нерівномірно. Випереджаючими темпами зростав газовий тариф. Але це ще - не межа. Вже зовсім скоро, із серпня, в Україні підвищать тариф на електроенергію, і нам доведеться платити за цей енергоносій ще більше грошей.
Тариф на газ виріс найбільше
З усіх тарифів на комуналку тариф на газ виріс найвище. Його величина за рік зросла в 2,75 рази. З червня 2020 по червень 2021 цей тариф виріс із 2,8 гривні за кубометр до 7,9. Такі метаморфози з тарифом на газ відбулись після впровадження із серпня минулого року ринку газу в Україні.
Тариф на опалення та гарячу воду
Тариф на опалення та гарячу воду зріс у середньому за рік на 13,9%. На перший погляд, зростання невелике, однак насправді цей невисокий відсоток оманливий. Адже питома вага тарифу на опалення і гарячу воду в структурі вартості комунальних послуг найвища, і тому в абсолютних цифрах цей майже 14-відсотковий приріст становить велику суму.
До того ж, уже цьогоріч цей тариф значно виросте із початком нового опалювального сезону. Адже досі підприємства теплокомуненерго закладали в цей тариф занижену ціну на газ, сподіваючись, що держава компенсує їм ці втрати. Однак механізма компенсації цих втрат досі не знайдено. І найвірогідніше, що з нового опалювального сезону в тарифи на тепло і гарячу воду закладатимуть реальну вартість газу. А це призведе до збільшення цих тарифів приблизно на 40%, кажуть експерти.
Тариф на електроенергію
Цей тариф подорожчав на 36,6%. Це пов'язано з тим, що з 1 січня 2020 року було скасовано пільговий тариф на електроенергію, який становив 0,9 гривні за перші 100 кВт-годин. Із початком року тариф на електроенергію вирівняли для всіх, і тепер він становить 1,68 гривні для всіх обсягів споживання. Однак це – не межа. Вже з серпня цього року тариф на електроенергію подорожчає. Уряд обіцяє знову зробити його диференційованим.
Розповідають про таку градацію, яка буде встановлена на ринку електроенергії:
- до 100 кВт-год;
- від 100 до 300 кВт-год;
- від 300 до 500 кВт-год;
- понад 500 кВт-ч.
Яким буде тариф на електроенергію для кожного обсягу споживання – невідомо. Проте глава Міненерго вже натякав, що для тих, хто споживає понад 500 кВт-год, може бути 3,5 гривні за кВт-годину.
У будь-якому випадку тариф на електроенергію будуть підвищувати. Зволікати з цим вже немає змоги, кажуть в уряді. Адже зараз собівартість струму вже вдвічі перевищує ті гроші, які платять за нього споживачі.
Нагадаємо, щодо неминучого зростання тарифів на комуналку Нацбанк України попереджав ще навесні у своєму "Інфляційному звіті". Щоправда, тоді НБУ говорив лише про подвійне зростання вартості газу порівняно до літньої ціни минулого року. А вийшло майже трикратне зростання.