Зміни, що відбуваються в українській школі, дісталися й старшокласників. Ними стануть не всі учні, а лише частина випускників 9-го класу. Навчання у старшій школі триватиме три роки. Воно буде профільним і даватиме непоганий старт для подальшого здобуття вищої освіти.
Уряд розробив і затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти. Про це розповів у своєму Telegram очільник податкового комітету ВР Данило Гетманцев.
Отже, старша школа переходить на нову освітню програму. Навчання у ній триватиме 3 роки – з 10-го по 12-й клас. Отже, учні закінчуватимуть школу 18-річними. Навчальна програма скрадатиметься з обов'язкових для всіх предметів та курсів, а також із профільних. Тобто необхідний обов'язковий набір знань, затверджений Міносвіти, отримають усі старшокласники. Решту предметів учні поглиблено вивчатимуть за обраним ними профілем.
"З’явиться можливість формувати індивідуальну освітню траєкторію: навчатися за академічним або професійним спрямуванням, можна буде обрати профіль навчання (математичний, STEM, IT, мовно-літературний тощо), який пропонуватиме предмети / курси для поглибленого чи професійно орієнтованого вивчення, а також предмети / курси поза профілем", - повідомляє нардеп.
Популярні зараз
Померла актриса Тері Гарр, відома ролями у серіалі “Друзі“ та фільмі “Тутсі“
Олена Зеленська розповіла про знайомство та початок відносин з майбутнім президентом України
У Польщі виник дефіцит працівників: названо вакансії та зарплати для українських біженців
Навантаження з профільних предметів зростатиме з кожним роком
Співвідношення годин, відведених для вивчення обов'язкових та профільних предметів, буде різним у різних класах. Найбільше часу для вивчення обов'язкових предметів буде у десятикласників. Відповідно, за профільними предметами там буде найменше навантаження. Фактично старшокласникам дадуть один рік, щоб придивитися до обраного профілю і, якщо вони упевняться у хибності свого вибору, змінити в 11-му класі його не інший.
В 11-му класі профільній освіті вже буде приділено більше часу, а у 12-му вона буде домінувати над загальною.
"Кількість годин на навчальні предмети / курси зростатиме з кожним роком навчання:
курси / предмети за обраним профілем: 10 клас — 280, 11 клас — 315, 12 клас — 420;
курси / предмети поза обраним профілем: 10 клас — 140, 11 клас — 315, 12 клас — 420.
обов’язкові для всіх курси / предмети: 10 клас — 840, 11 клас — 630, 12 клас — 420", - ділиться інформацією Гетманцев.
До закінчення 12-го класу учні мають підійти з певним набором знань як із загальних предметів, так і з профільних. При оцінці будуть застосовуватись основні та поглиблені орієнтири. За основними орієнтирами оцінюватимуть усіх старшокласників незалежно від профілю навчання, за поглибленими - будуть оцінювати знання із профільних предметів.
Зміна системи шкільної освіти – неминучий процес
"Маємо констатувати факт, підкріплений дослідженням PISA-2023 – відставання України у якості шкільної освіти посилюється. Підтверджую це й власними спостереженнями, як людина, що вже багато років викладає у провідному вищому навчальному закладі держави… Система, на "запасах" якої ми "їхали" багато років, а наші діти продовжували привозити перемоги на різноманітних освітніх конкурсах і змаганнях – поступово вичерпує свій ресурс. Змінюється світ, а з ним – змінюється система освіти та вимоги до знань", - констатує Гетманцев.
Тому вітчизняна система освіти потребує докорінного реформування знизу догори. Реформа вищої школи нічого не дасть без реформи середньої освіти. А реформа початкової школи не матиме сенсу, якщо не змінити стиль навчання у середній і старшій школі.
Отже, для старшокласників дитинство закінчиться зі вступом до 10-го класу. Адже далі їхнє навчання більше скидатиметься на студентське. І найголовніше – успіхів у навчанні досягатимуть лише мотивовані учні, які вже з 15 років точно знатимуть, чого вони хочуть від життя.
… Батьки можуть трохи перевести подих, але ненадовго: реформа старшої школи стартує через три роки - з 1 вересня 2027-го.
Нагадаємо, тим часом підвищення зарплати, яке були обіцяне вчителям із квітня, так і не відбулося.