Українцям розповіли про примусове відчуження майна під час війни

Автор: Марченко Любов

Особиста або приватна власність громадян в Україні захищена законом, і ніхто не має права безпідставно її вилучити. Однак у воєнний час права громадян дещо обмежені, і держава має право скористатися їхньою власністю, якщо у цьому є потреба.

Українцям розповіли про примусове відчуження майна під час війни - today.ua

Про це повідомляє Координаційний центр із надання правової допомоги.

Що таке примусове відчуження майна і як воно відбувається?

Примусове відчуження об'єктів приватної власності – це вилучення цих об'єктів та передача права користування та розпорядження ними державі. Воно відбувається у разі суспільної потреби. При цьому таке відчуження передбачає попереднє відшкодування вартості майна, що відчужується.

Однак таке правило діє лише в мирний час! А в умовах війни майно можуть забрати за умови, що його вартість буде відшкодована згодом – після війни. Рішення про примусове відчуження майна виноситься військовим командуванням, але при цьому має бути погоджено з місцевими органами влади.

Популярні зараз

Пенсіонерам автоматично перерахують пенсії з 1 травня: які доплати отримають українці

В Україні вирішили змінити правила торгівлі цигарками, алкоголем та паливом

Учені фіксують масове просідання поверхні землі у різних регіонах планети: які країни підуть під воду

Пентагон розкрив номенклатуру першого пакету військової допомоги Україні: чи дадуть ATACMS

Українцям розповіли про примусове відчуження майна під час війни При вилученні майна обов'язково має бути складений акт, до якого включаються такі відомості:

  • назва військового командування та органу, який погодив рішення щодо примусового відчуження майна, або військового командування чи органу, який прийняв таке рішення;
  • відомості про власника майна;
  • відомості про документ, що засвідчує право власності на майно (за наявності);
  • конкретний опис майна, якого буде достатньо для його ідентифікації;
  • суму виплачених коштів (якщо заздалегідь відшкодовується його вартість).

Цей акт підписує власник майна або його законний представник, а також представники військового командування та місцевої влади, які ухвалили рішення про вилучення майна та погодили його. Крім підписів, на документі також має бути печатка військового органу.

Як отримати компенсацію за відчужене майно?

Компенсація проводиться із державного бюджету. Добре, якщо вам виплатили її ще до вилучення майна, тоді з держави більше й питати немає чого. А от, якщо майно було вилучено під час дії воєнного стану, то компенсацію за нього виплатять лише після війни, та й то не одразу.

Для цього потрібно звернутися до військкомату за місцем, де було відчужено майно, із заявою. Ось тоді вам і стане в нагоді акт, який був складений при відчуженні, а також документ, в якому зазначено вартість цього майна на момент його відчуження.

Заява має містити такі пункти:

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:
  • повне найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, в якої було вилучено майно;
  • місцезнаходження юридичної особи або місце проживання або перебування фізичної особи;
  • ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи (для фізичних осіб, які за своїми релігійними переконаннями відмовилися від прийняття такого номера та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби та мають відмітку у паспорті);
  • реквізити банківського рахунку.

Після оформлення заяви залишається лише чекати. Чекати доведеться довго. Закон каже, що компенсація має бути виплачена протягом наступних п'яти бюджетних періодів.

Нагадаємо, компенсацію за житло, загублене під час війни, також доведеться чекати не один рік. Тим більше, що її мають намір виплачувати із грошей, які будуть вилучені з рахунків громадян РФ та передані Україні.