З 1 травня в Україні на переселенців чекають зміни у виплаті допомоги. Хтось може її одержати вперше, а комусь можуть відмовити. Причин відмови може бути декілька. Причому у багатьох випадках їх можна уникнути.
Про те, які види допомоги переселенцям передбачено в нашій країні, і хто може на неї розраховувати, розповіло видання zn.
Розраховувати на фінансову допомогу від держави, а також різних благодійних фондів можуть громадяни, яким довелося через війну залишити свої домівки і переселитися в інші регіони. Для того, щоб отримувати допомогу від держави, потрібно мати статус ВПО. А щоб його отримати, потрібно, щоб регіон, в якому проживав переселенець до початку військових дій, входив до списку територій можливих бойових дій, активних бойових дій або тимчасово окупованих.
Цей список в основному залишається стабільним, однак до нього то додаються деякі територіальні громади, то вибувають з нього. Аби мати право на виплати від держави, потрібно бути переселенцем із тих територій, які знаходяться в цьому списку.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Уточнити цей список можна:
- на сайті Верховної Ради України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22/ed20230127#Text);
- на сайті Мінреінтеграції (https://minre.gov.ua/).
При цьому розмір щомісячної допомоги ВПО від держави передбачений такою:
- 2000 гривень – на кожного дорослого;
- 3000 гривень – на кожну дитину чи інваліда.
Крім того, переселенці також мають першочергове, а в деяких випадках і виняткове право на отримання допомоги від численних міжнародних та українських благодійних організацій. Як правило, така допомога має разовий характер і розрахована на соціально вразливих громадян.
Крім виплат фінансової допомоги від держави та благодійних організацій, для переселенців також діють такі види допомоги:
• Державна програма забезпечення тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Ця програма передбачає забезпечення ВПО житлом, харчуванням та медичним обслуговуванням. Щоб нею скористатися, потрібно звернутися до відділу соціального захисту населення у своєму місці проживання.
• Волонтерські організації, які працюють із внутрішньо переміщеними особами і надають допомогу з житлом, харчуванням та іншими потребами. Щоб скористатися цією допомогою, потрібно знайти волонтерську організацію у своєму регіоні та звернутися до неї для отримання допомоги.
• Центри соціальних служб. Такі центри за службовим обов'язком повинні займатися переселенцями: надавати їм допомогу з проживанням, лікуванням та іншими потребами. Щоб отримати таку допомогу, слід звернутися до найближчого такого центру.
Крім того, ВПО мусять пам'ятати, що вони можуть втратити свій статус у разі зміни місця проживання, якщо під час перевірки їх не виявиться за вказаною адресою тимчасового проживання. Тому про всі свої переміщення вони мають повідомляти соціальні служби.