Куряче м'ясо – смачний і дієтичний продукт, який придатний для споживання і людям з хворобами травної системи, і тим, хто просто дотримується дієти, а також усім, хто прагне контролювати свою вагу і водночас любить смачно попоїсти. Особливо цінним продуктом для тих, хто дотримується здорового способу життя, є куряче філе. Адже воно містить зовсім мало жиру і водночас має високі смакові якості.
Однак, дуже важливо вибрати свіже куряче філе, яке не містить шкідливих домішок. Інакше вся користь від нього буде зведена нанівець. Навіть більше: несвіже, хімічно оброблене м'ясо може завдати організму неабиякої шкоди.
Спеціалісти розповіли, як вибрати свіже та якісне куряче філе
- При виборі курячого філе слід звертати увагу на його запах. Аби перебити запах несвіжого м'яса, його нерідко протирають спеціальним розчином. "Реаніматорам" вдається таким чином перебити неприємний запах м'яса, але воно починає трохи відгонити хлоркою. Крім того, якщо торкнутись такого м'яса, то іноді можна відчути легке пощипування кінчиків пальців. Це свідчить, що продукт піддали потужній хімічній обробці, і брати його не варто.
- Треба також звертати увагу на розмір курячої тушки або на розмір філе. Якщо шматки філе надто великі, і сама курка наче "надута", то краще такого м'яса не брати. Очевидно, що "пташку" годували гормонами, аби вона швидше росла і набирала вагу.
- Якщо при огляді тушки на ній помітні синці і темні плями, можете бути певні: ця курка не свіжа. Її неодноразово заморожували, і такий товар краще не брати.
- Охолоджене до температури 0…+2 градуси куряче філе нормально зберігається в герметичній упаковці трохи більше 5 діб. Тому, якщо ви купуєте м'ясо у вакуумній упаковці, то обов'язково слід звертати увагу на дату упаковки, а також на її цілісність. Крім того, на упаковці обов'язково має бути інформація про сертифікацію, реквізити виробника, а також про добавки, якщо їх застосовували.
Нагадаємо, українцям розповіли, як можна зберегти м'ясо, якщо немає світла, і холодильник не працює.