Селянам у наступному році доведеться заплатити по кілька тисяч додаткового податку на землю

Автор: Марченко Любов

Вже з наступного року власникам земельних паїв та орендарям доведеться платити мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ). Наразі серед депутатів немає ініціативи щодо відтермінування цього закону у зв'язку з війною. Таким чином, вже у 2023 році власникам паїв або орендарям доведеться заплатити від 3 до 6 тисяч податку на землю.

Селянам у наступному році доведеться заплатити по кілька тисяч додаткового податку на землю  - today.ua

Про це нагадав старший проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ КМУ, доктор економічних наук Андрій Мартин.

Наразі в Україні близько третини земельних паїв знаходяться у "сірій" оренді, каже Андрій Мартин. Тобто, орендарі не укладають із власниками паїв офіційних договорів оренди, а користуються їхньою землею на основі особистих домовленостей. Згодом, зібравши врожай, вони розраховуються із землевласниками або грошима, або в натуральній формі – частиною зібраного врожаю.     

"Це дозволяло таким "орендарям" економити на податках до місцевого бюджету. Із введенням МПЗ власнику паю, що офіційно не переданий в оренду, доведеться сплачувати в середньому 1,5 тис. грн за гектар у бюджет громади, тобто за середньостатистичний пай потрібно буде заплатити близько 6 тис. грн", — розповів експерт.

Популярні зараз

Українцям обмежили відпустки у воєнний період

Україна отримає одну з найкращих у світі систем ППО

Стало відомо, що буде з цінами на бензин та дизельне паливо найближчим часом

Укренерго запровадило графіки відключення електроенергії у всіх регіонах

Селянам у наступному році доведеться заплатити по кілька тисяч додаткового податку на землю

Водночас, для сумлінних орендарів та орендодавців, які працюють на ринку земельних відносин прозоро, нічого не зміниться, підкреслив спеціаліст. Їхнє податкове навантаження не зросте.

Крім того, МПЗ не треба буде сплачувати з таких земель:

  • які знаходяться на тимчасово окупованій території;
  • які знаходяться в зоні бойових дій – там, де точилися бої або там, де вони зараз тривають;
  • тих, що засмічені вибухонебезпечними предметами;
  • тих, на яких розміщені фортифікаційні споруди.

Початок дії нового закону, звісно, може викликати невдоволення серед власників паїв. Адже війна змінила плани багатьох людей, у тому числі й орендарів землі. Багато хто з них опинився за кордоном і, можливо, доки не закінчиться війна, не буде брати землю в обробіток. Отже в такому випадку землевласникам доведеться самим сплачувати МПЗ. А серед них є немало  пенсіонерів і безробітних, які самі ледве зводять кінці з кінцями. Знайти в сімейному бюджеті додаткові 3-6 тисяч гривень для багатьох буде проблематично, а для когось і неможливо.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Звичайно, в умовах війни новий податок однозначно викличе обурення у частини власників паїв, яким відтепер доведеться його сплачувати. Як бути? Повністю скасовувати МПЗ я б не радив, але якби я був політиком, то розглянув би доцільність перенесення МПЗ на рік", — каже експерт.

Нагадаємо, власники землі можуть отримати від держави субсидію на землю. Проте вона доступна обмеженому колу аграріїв.