Ринок землі, який діє в Україні вже майже 8 місяців, набирає сили. На ньому здійснюють дедалі більше операцій, і навіть вартість землі потроху зростає порівняно до тієї, що була на старті. Спеціалісти в цілому оцінюють його роботу позитивно. Однак є і тривожні сигнали. Один із них стосується фермерів. Як з'ясувалось, вони можуть не встигнути до початку другого етапу ринку викупити паї, які орендують. А з початком другого етапу їм буде зовсім проблематично конкурувати з потужними агрохолдингами.
Зараз триває перший етап ринку землі. У ньому можуть брати участь лише ФОПи, до яких належить і більшість фермерів. Вони мають змогу зараз купувати землю, але не більше, ніж по 100 га "в одні руки". Втім, їм більше й не потрібно, адже зазвичай одне фермерське господарство обробляє максимум до 50 гектарів землі.
Звісно, більшість із них налаштована на подальшу працю, і тому усі воліють скористатись можливістю, наданою ринком землі – придбати орендовані паї собі у власність. Але вже на цьому етапі у багатьох фермерів виникли проблеми з купівлею землі. Одна з них – оформлення документів. Справа ця довготривала і деколи затягується на півроку, а то й більше.
"Поки фермер збере документи, поки їх розгляне сесія, яка може збиратися раз на місяць чи раз на три місяці, так вже майже рік минув. І виходить, що залишився тільки рік. Ми просто не встигаємо. Тому просимо переглянути закон і дати нам на вирішення цих питань термін не у два роки, а до десяти", - каже голова Полтавського відділення Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Василь Бурлака.
Друга причина – нестача обігових коштів для купівлі землі. Адже дрібний фермер живе від врожаю до врожаю. І зазвичай у нього всі гроші, зароблені за попередній врожай, відразу вкладаються у врожай наступного року. А декому ще й доводиться йти на поклон до банку по кредит. Таким чином, грошей на купівлю землі майже не залишається. А між іншим, час працює проти них.
Адже з 2024 року має розпочатися другий етап ринку землі. На цьому етапі право на купівлю земельних паїв отримають юридичні особи, тобто потужні агрохолдинги. І прийдуть вони на ринок не з порожніми руками, а з мішками грошей, за які можна скупити не лише українські земельні активи.
Тоді фермери можуть просто залишитись без орендованих земель, адже вони будуть продані іншим скупникам – тим, які матимуть гроші і зможуть запропонувати кращу ціну. Саме тому фермери просять владу переглянути закон та збільшити тривалість першого етапу хоча би до 10 років.
Нагадаємо, фахівці кажуть, що ціна на землю в Україні занижена в десятки разів. Реально вона мала би вартувати набагато більше.