Земля, яка знаходиться під присадибною ділянкою, може бути вилучена у господарів місцевими органами влади для суспільних потреб. Для того, щоб нею і надалі користуватися, за неї доведеться заплатити. У Раді підготували законопроект, який скасовує таке поняття, як право постійного землекористування.
Досі таке право існує, і люди, що господарюють на присадибній ділянці, користуються ним спадково, часто не замислюючись про статус цієї землі. При цьому багато хто вже встиг приватизувати землю, що належала їм по праву постійного користування. Але так в основному зробили ті, хто мав намір продавати сільський будинок і присадибну ділянку. Тому в селах досі залишається багато не приватизованих ділянок, якими сім'ї користуються з діда-прадіда.
Втім, в законопроекті йдеться не лише про сільські присадибні ділянки, а й взагалі про всю землю, яка виділялася на правах постійного користування. Зокрема, таким правом наділялися і деякі юридичні особи. Однак, якщо юридичних осіб не так-то просто позбавити права користування землею, зокрема - вилучити її, то пересічні громадяни ризикують залишитися без своєї земельної ділянки, якщо запропонований законопроект № 5385 стане законом, і поняття постійного землекористування буде скасовано.
Що передбачає постійне користування землею
Люди, які мають право постійного користування землею, можуть вільно вести на ній своє господарство. Однак продати або подарувати її вони не можуть. Втім, досі у багатьох із них і не виникало такої потреби.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Що пропонує новий законопроект
Законопроект пропонує скасувати поняття постійного землекористування. При цьому, звичайно, ніхто не стане відразу забирати у селян присадибні ділянки. Однак у законопроекті є один дуже великий підводний камінь: місцева влада отримає право вилучати ці ділянки для громадських потреб.
Наприклад, місцева влада вирішила на місці городу побудувати нову школу або амбулаторію. Тоді город у користувача можуть забрати, залишивши землю лише під будинком. У кращому випадку, людям дадуть для користування іншу ділянку землі - десь на висілках. У гіршому - не дадуть взагалі, якщо вільної землі не знайдеться.
Які варіанти вирішення проблеми пропонує законопроект
Користувачі земельних ділянок можуть викупити свою землю або можуть взяти її в оренду строком на 50 років.
Звичайно, вартість землі вже буде ринковою. Отже, за копійки або дві-три пенсій її викупити не вдасться. Тому законопроектом передбачено розстрочення виплати до 30 років. Однак, що в тому, що в іншому випадку за землю доведеться платити. І якщо підсумувати ці виплати, то вартість оренди може виявитися вищою. Тому краще землю викупити. Тоді хоча б діти або онуки успадкують її і зможуть нею розпоряджатися як своєю власністю.
Нагадаємо, тим часом досі діє норма закону, згідно з якою кожен повнолітній українець має право на безкоштовну приватизацію двох гектарів землі. Втім, ця норма вже давно себе вичерпала, бо в Україні просто немає стільки вільної землі. Дехто пропонує замінити цю норму грошовою компенсацією за не приватизовану землю. Хоча, навряд чи влада піде на це. В скарбниці і так немає грошей.