Земля безкоштовно: кожен українець може безкоштовно отримати у володіння кілька земельних наділів

Автор: Марченко Любов

Земля безкоштовно - не міф. Кожен повнолітній (який досяг 18 років) громадянин України може отримати в безкоштовне користування кілька земельних ділянок різного призначення. Таке право прописано в статті 121 Земельного кадастру України. Землю безкоштовно можна отримати по одному разу для кожного окремого виду користування.

Земля безкоштовно: кожен українець може безкоштовно отримати у володіння кілька земельних наділів - today.ua

Площа земельних ділянок передбачається така:

  • під особисте сільське господарство - не більше 2 гектарів;
  • під садівництво - не більше 12 соток;
  • під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд: у селах - не більше 25 соток, в селищах - не більше 15 соток, в містах - не більше 10 соток;
  • під індивідуальне дачне будівництво - не більше 10 соток;
  • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 1 сотки;
  • для ведення фермерського господарства - в розмірі земельного паю, визначеного для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.

Таким чином, кожен громадянин України теоретично може отримати в особисте користування землю безкоштовно. Максимальна площа наділів, на які можна оформити право власності - 2 гектара і 48 соток, не рахуючи паю, який можна окремо отримати під ведення фермерського господарства.

Правда, з останнім не все так просто. Для виділення ділянки під фермерство, потрібно представити документи, що у вас є досвід роботи в аграрному секторі, або ви закінчили вуз сільськогосподарського профілю.

Земля безкоштовно: кожен українець може безкоштовно отримати у володіння кілька земельних наділів

Популярні зараз

Названо тариф на електроенергію з 1 травня

Мінімальну зарплату українським суддям з ВРП підвищили до 236 тысяч гривен

Пенсії порахують за єдиною формулою: хто отримуватиме майже 10 000 грн на місяць

ГУР атакувало завод з виробництва стратегічних бомбардувальників Ту-22М у Казані

Як потрібно діяти, якщо ви вирішили оформити землю безкоштовно

Для початку потрібно вирішити, де ви хочете отримати свою земельну ділянку, і для чого вона вам потрібна. Потім - детально вивчити уподобану вами місцевість на Публічній кадастровій карті https://map.land.gov.ua , адже ділянка, яку ви собі облюбували, вже може бути зайнята кимось іншим.

Після того, як ви виявили вільну ділянку землі, зробіть собі копію цього фрагмента кадастрової карти і вирушайте з нею до місцевої ради, на території якої знаходиться ця земля. Це, якщо йдеться про ділянку, що знаходиться на території, якою відає місцева рада. Якщо йдеться про сільгоспугіддя, які ви хочете отримати для ведення сільського господарства, то потрібно звертатися в Держгеокадастр.

При цьому потрібно мати такі документи:

  • копію документа, що посвідчує особу;
  • клопотання із зазначенням цільового призначення ділянки та її орієнтовні розміри;
  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування ділянки;
  • у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває в користуванні інших осіб, потрібне узгодження землекористувача;
  • в разі отримання ділянки для ведення фермерського господарства, необхідні документи, які підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Після того, як вам дали принципову згоду на оформлення права власності на цю ділянку, можна замовляти розробку проекту землеустрою в землевпорядній організації. Це, звичайно, буде не безкоштовно. Тому зовсім отримати землю безкоштовно не вдасться. За проект доведеться заплатити.

У договорі, який ви укладете з розробниками проекту, повинна бути визначена вартість і терміни виконання робіт.

Коли проект буде готовий, його потрібно погодити з територіальним органом Держгеокадастру та Управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради.

Далі слід зареєструвати цю ділянку в Державному земельному кадастрі. Для цього потрібно звернутися до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки.

Земля безкоштовно: кожен українець може безкоштовно отримати у володіння кілька земельних наділів

Для звернення в Держгеокадастр потрібно мати такі документи:

  • заяву про внесення відомостей в держземкадастр;
  • оригінал узгодженого проекту землеустрою та позитивного висновку експертизи;
  • документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Далі, в Держгеокадастрі повинні розглянути ці документи, зареєструвати ділянку і дати вам виписку з кадастру. Все це в Держгеокадастрі мають виконати упродовж 14 днів. Після того слід затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Для цього необхідно надати до місцевої ради або територіального органу Держгеокадастру такі документи:

  • клопотання про затвердження проекту землеустрою;
  • екземпляр узгодженого проекту землеустрою;
  • виписку з Держземкадастру про земельну ділянку.

Після цього потрібно лише зробити останній крок - зареєструвати ваше право власності в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно та їхніх обтяжень. Реєстрацію здійснюють в місцевих радах, в тому числі через центри надання адміністративних послуг, а також нотаріуси на підставі заяви та доданих до неї документів.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

До заяви про реєстрацію необхідно подати такі документи:

  • документ, що посвідчує особу;
  • завірену копію рішення про безоплатну передачу земельної ділянки;
  • виписку з Держземкадастру про земельну ділянку;
  • документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Після цієї реєстрації ви стаєте повноправним власником своєї земельної ділянки. Правда, люди, які пройшли через таку процедуру, кажуть, що вона вартує чималих нервів і сил. Вітчизняна бюрократична машина пробуксовує на всіх етапах. Та все ж, хто поставив перед собою мету, той зможе її досягти і отримати землю безкоштовно.

Нагадаємо, в цьому році в Україні буде відкрито ринок землі. Стало відомо, де в Україні найдорожча земля. Найдорожча рілля виявилася в Дніпропетровській області.