Завтра, 1 вересня, в Україні стартує податкова амністія. Вона триватиме рівно рік, з 1 вересня 2021 до 1 вересня 2022 року. Протягом цього часу українці, які не можуть підтвердити джерело своїх доходів і походження активів, зможуть задекларувати "сумнівні" активи і сплатити з них податки.
Після цієї процедури їхнє майно і гроші будуть вважатися "чистими", і вже ніяка податкова не матиме права у них запитати, звідки взялися їхні активи.
Тимчасово виконуючий обов'язки голови ДПС України Євген Олейніков розповів, хто може взяти участь у процедурі податкової амністії, і чому краще задекларувати те, що нажито в обхід податкових платежів.
Хто може взяти участь у податковій амністії
- В принципі - хто завгодно. Є обмеження тільки для нинішніх і колишніх держслужбовців. Таким чином держава хоче виключити в капіталах, які будуть амністовані, корупційну складову. Тобто, у хабарників і прихватизаторів казенних грошей номер з відмиванням капіталів не пройде.
"Ця процедура ні в якому разі не передбачає можливості легалізації потенційних корупційних доходів", - зазначив Олейніков.
- Людина, що проходить процедуру податкової амністії не повинна бути громадянином держави-агресора, або повинна відмовитися від такого громадянства.
- Найголовніше, щоб декларований дохід не був отриманий злочинним шляхом. Тобто, людина могла приховати частину свого доходу від податків. Вона також могла взагалі нелегально займатися підприємництвом і ніяких податків не платити. Це - погано. Однак вона ці гроші ні в кого не викрала, не відібрала насильницьким шляхом, нікого за них не вбила, не отримала внаслідок торгівлі наркотиками, не була кілером і не брала хабарів.
"При проведенні одноразового декларування ви не зобов'язані підтверджувати джерело доходів. По суті, ми віримо вам на слово. Але якщо ви збрехали, і це буде встановлено обвинувальним вироком суду, декларація буде анульована", - підкреслив керівник ДПС.
- Задекларувавши свої активи, людина рахує сама суму податку, яку вона має сплатити, і подає свою декларацітю в ДПС. А там вже перевірять, чи правильно вона порахувала суму податку.
"По суті, єдине, що ми перевіряємо - правильність заповнення декларації та правильність розрахованої суми податку", - уточнив Євген Олейніков.
Чому краще пройти податкову амністію, ніж відмовитися від неї
Рано чи пізно людина захоче використати гроші, які в неї накопичені. Або покласти їх на депозит, або зняти з депозиту, щоб зробити якусь велику покупку. Тоді-то банк, в рамках фінансового моніторингу, буде зобов'язаний зробити запит в податкову службу щодо походження цих грошей. А там виявиться, що власник цих заощаджень не вів ніякої підприємницької діяльності і ніде не працював за наймом. Або ж значився підприємцем, проте за документами ледве зводив кінці з кінцями. І тут раптом у нього - такі гроші. Або він намірився купити яхту.
"І ось тоді у нього виникнуть великі проблеми з використанням коштів. Ви знаєте, що навіть сьогодні великі покупки готівкою вже пов'язані з проблемами? Повірте, це тільки початок", - багатозначно зауважив глава ДПС.
Нагадаємо, тим часом в Мінфіні вже підготували й інший законопроект - щодо непрямих методів податкового контролю. Згідно з цим законопроектом, за дорогі покупки, придбані за кошти, походження яких власник не зможе пояснити, теж потрібно буде сплатити податок. Однак сума податку вже становитиме майже 20%. Тому, краще сплатити 5% -ий збір в рамках податкової амністії, аніж потім платити більше.