Українцям, які шукають роботу в Польщі, потрібно знати кілька основних речей щодо системи оплати праці в цій країні. Зарплата, яку зазначають у вакансіях, може не відповідати тій, що реально платять на руки. Влаштовуючись на роботу офіційно, найманий працівник отримує разом із правом на оплату праці ще й фінансові обов'язки. Зокрема, з його зарплати щомісяця утримуватимуть податки. Однак ці податки дають йому право на певні соціальні гарантії.
Що українцям потрібно знати про зарплату, податки та соціальні гарантії у Польщі
Зарплата
Насамперед варто знати, що у Польщі існує поняття зарплати "нетто" та "брутто". Зарплата "брутто" виглядає більш привабливо, адже це вся сума, зароблена найманим працівником до вирахування податків. Саме її найчастіше і вказують в оголошеннях про найм.
Однак слід пам'ятати, що в результаті ви отримаєте зарплату "нетто". Оце вже виключно ваші гроші, з яких вирахувані всі податки і соціальні платежі. Зарплата "нетто", звичайно, скромніша за "брутто", однак ви точно знаєте, що ці гроші належать тільки вам.
Податки із зарплати
У Польщі є кілька систем оподаткування. Проте найпоширеніша з них – базова система. У цій системі із зарплати працівника (якщо її річний фонд не перевищує 120 000 злотих) вираховується прибутковий податок – Personal Income Tax (РІТ). Якщо, наприклад, ваша зарплата за рік дорівнює цим 120 тисячам злотих, то річний прибутковий податок з неї становитиме 15 300 злотих.
Щоправда, вже з 1 липня цього року в Польщі знизять ставку прибуткового податку на 5%, і відповідно, відрахування із зарплати будуть нижчими.
Втім, молоді українці можуть уникнути сплати прибуткового податку. Причому цілком законним шляхом. Іноземці молодші за 26 років, які працюють за трудовим договором і мають річний дохід не вище 85 528 злотих, не сплачують прибуткового податку.
Соціальні платежі із зарплати
Соціальні патежі включають такі види утримань:
- вклад у разі втрати працездатності – 1,5%;
- пенсійний внесок – 9,76%;
- вклад у разі хвороби на оплату лікарняного листа – 2,45%;
- медичне страхування – 9% брутто (сума перших трьох внесків).
Різні види трудових договорів
Якщо ви влаштувалися за трудовим договором , всі ці внески потрібно буде платити. Зате ви отримуєте пакет соціальних гарантій і доволі непогано захищені під час роботи.
Можна також влаштуватися за договором-дорученням. Тоді можна відмовитись від сплати внеску на випадок хвороби. Але в цьому випадку, якщо ви захворієте, ніхто вам нічого не компенсує.
Є ще договір-підряд. І тут сплачується лише прибутковий податок, а соціальні внески не сплачуються ніякі. Але в такому разі ви позбавляєте себе будь-якого соціального захисту. І, не дай Боже щось трапиться, доведеться все вирішувати власним коштом.
Отже, у кожного з цих договорів є свої плюси і мінуси, які потрібно ретельно зважити, перш ніж обрати якийсь із них.
Нагадаємо, деяким біженцям, які отримали в Польщі соціальні виплати, доведеться повернути ці гроші.