В Україні вже опубліковано закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Він передбачає великі зміни у трудових відносинах порівняно з тими, що були у мирний час. Багато положень закону про працю стали більш жорсткими. Загалом, робота за умов воєнного стану буде організована зовсім інакше.
Які зміни передбачені в організації роботи
- У період дії воєнного стану роботодавець може перевести найманого працівника на іншу роботу, яка не передбачена трудовим договором. Причому він може це зробити без згоди працівника. Це робиться в тому випадку, якщо нові обов'язки працівника будуть пов'язані з ліквідацією наслідків бойових дій або запобіганням таким наслідкам.
- Роботодавець може у односторонньому порядку, без заяви із боку працівника, розірвати з ним трудові відносини. Працівника можуть звільнити навіть під час його лікарняного або відпустки. При цьому днем звільнення буде вважатися перший день його виходу з лікарняного або відпустки. Але працівників, які перебувають у декретній відпустці, в такий спосіб звільнити не можуть.
- Тривалість робочого тижня може бути за потреби збільшена роботодавцем до 60 годин на тиждень. При цьому тривалість робочого дня можуть збільшити до 10 годин, а час на щотижневий відпочинок скоротити до 24 годин.
- Весь персонал можна залучати до роботи в нічний час. Винятки залишаються для вагітних жінок, для жінок, які мають дитину віком до 1 року, і для людей з інвалідністю, які мають медичні протипоказання до такої роботи.
- Жінок дозволяють залучати до роботи у шкідливих та небезпечних умовах, однак лише за їхньою згодою.
- Працівників, які мають неповнолітніх дітей, можуть залучати до роботи в нічний час, а також у вихідні дні і свята. Їх також можуть відправляти у відрядження. На все це не потрібна їхня згода.
- У разі виникнення непереборних обставин, пов'язаних із воєнними діями в країні, роботодавець може не виплачувати зарплату найманим працівникам або виплачувати її з порушенням графіка. Проте одразу після усунення перешкод зарплата має бути виплачена.
- Щорічна оплачувана відпустка в період дії воєнного стану становить 24 дні. При цьому роботодавець може відмовити у її наданні, якщо є термінова робота на об'єктах критичної інфраструктури. Це не поширюється на декретну відпустку, її мають надавати вчасно.
- Роботодавець може відправити працівника в безстрокову неоплачувану відпустку на його прохання.
- Роботодавець може призупинити трудовий договір із працівниками через неможливість забезпечити їх роботою. При цьому відшкодувати зарплату працівникам через вимушений простій зобов'язана буде країна-агресор. Щоправда, механізм такого відшкодування законом не передбачений.
Нагадаємо, вимушені переселенці в Україні можуть знайти нову роботу. Стало відомо, куди їм звертатися за допомогою у працевлаштуванні.