Через війну падіння ВВП України в 2022 році становитиме близько 45%, а за межею бідності опиняться 70% українців. Навіть до 2025 року ВВП України буде на третину нижче за той довоєнний рівень, що був у 2021.
Такі невтішні прогнози для нашої країни і для нас дав Світовий банк, ґрунтуючись на аналізі поточної ситуації. СБ вважає, що Україні не вистачить виробничих потужностей для стрімкого ривка нагору. А тому відновлюватись наша країна буде довго і важко.
Згідно з прогнозом, який СБ давав ще до війни, Україні прогнозували цього року зростання ВВП на 3,2%. Зараз, природно, всі прогнози круто змінилися, і цьогоріч на нас чекає падіння ВВП приблизно на 45,1%. При цьому наступного, 2023 року, якщо до того часу настане мир, українська економіка почне відновлюватися. Але приріст ВВП порівняно з провальним 2022 роком буде невеликим – лише 2,1%. Хоча в мирний час Світовий банк прогнозував нам на 2023 рік зростання ВВП у 3,5%.
"Вторгнення Росії в Україну викликає катастрофічні гуманітарні втрати та серйозний економічний спад. Вплив на бідність також, ймовірно, буде руйнівним, хоча на даному етапі його важко оцінити кількісно. Виходячи з міжнародної межі бідності в розмірі $5,5 на день, прогнозується, що бідність зросте до 19,8% у 2022 році порівняно з 1,8% у 2021 році, при цьому ще 59% людей можуть опинитися за межею бідності», – пишуть у доповіді Світового банку.
При цьому якщо оцінювати доходи українців з позицій національної межі бідності (фактичного прожиткового мінімуму), то частка населення з такими доходами у 2022 році може досягти 70%, тоді як у 2021 році таких було лише 18% українців.
"Очікується, що завдяки масштабним зусиллям щодо відновлення, до 2025 року зростання перевищить 7% на тлі повільного відновлення виробничих та експортних потужностей та поступового повернення біженців. Проте, до 2025 року ВВП буде на третину менше довоєнного рівня 2021 року", – йдеться у звіті СБ.
Таке повільне відновлення економіки прогнозують з тієї причини, що Україна втратила через військові дії значну частину свого промислового потенціалу, важливих інфраструктурних об'єктів, а також велику частину людського капіталу. Щодо останнього, це пов'язано як із прямими втратами під час війни, так і з великим відпливом працездатного населення за кордон.
"Наслідки, як очікується, вийдуть за рамки короткострокового колапсу внутрішнього попиту та експорту, оскільки обсяг виробництва страждає через руйнування виробничих потужностей, збитки орним землям та скорочення пропозиції робочої сили, особливо якщо біженці не поспішатимуть повертатися або зроблять вибір назавжди залишитися за межами України", – зазначають у звіті.
Нагадаємо, компенсація за зруйноване житло відбуватиметься в Україні у п'ять етапів. Причому всім, хто втратив нерухомість через війну, можуть її не компенсувати.