Через нову систему оцінки нерухомості, ціни на житло зможуть вирости в півтора рази

Автор: Марченко Любов

В Україні вже фактично 10 днів працює нова система автоматичної оцінки нерухомості, запущена Фондом держмайна. Фахівці ринку нерухомості відзначають, що система надзвичайно "сира" і не в змозі об'єктивно формувати ціни на житло. У деяких випадках вона невиправдано завищує його вартість. Причому буває, що за її оцінкою реальна ціна завищена в півтора рази.

Через нову систему оцінки нерухомості, ціни на житло зможуть вирости в півтора рази - today.ua

При цьому ФДМ вважає, що ця система - величезний крок вперед до торжества справедливості на ринку нерухомості, позаяк вона зводить до мінімуму горезвісний людський фактор.

"Реформа оціночної діяльності - це, в принципі, про справедливість", - заявив на презентації системи голова ФДМ Дмитро Сенниченко.

При цьому експерт ринку нерухомості Олег Приходько, який очолює девелоперську компанію Greenol, каже, що ця нова автоматична система нічого на ринку практично не змінить.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Справа в тому, що розробники не встигли її "заточити" під оцінку нестандартного житла. Тому вона більш-менш об'єктивно може оцінити тільки типові квартири. Що ж стосується пентхаусів, або, навпаки, старого житла на вторинному ринку, часто з відсутнім ремонтом, то такі квадратні метри автоматична система оцінює необ'єктивно.

"Перш за все це стосується проблем з оцінкою дорогих квартир. Ми щодня отримуємо сотні зауважень по роботі цього ресурсу", - говорить президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрій Піта.

Через нову систему оцінки нерухомості, ціни на житло зможуть вирости в півтора рази У деяких випадках, каже Піта, система завищує вартість дорогих квартир у півтора рази. А це не тільки зайві гроші, вийняті з кишені покупця. Це ще й зайві податки, які доведеться платити в процесі купівлі-продажу.

Зокрема, доведеться заплатити по 1% від вартості угоди до Пенсійного фонду і на держмито. Однак, якщо продають нерухомість, яка була у власності продавця менше трьох років, то вже доведеться заплатити набагато більші податки: 5% держмита, 1% до Пенсійного фонду та 1,5% - військовий збір.

Природно, що півтораразове підвищення вартості продажу призведе і до півторакратного підвищення податків з цього продажу. Тому учасникам ринку вигідніше домовитися з "живим" оцінювачем, а не з роботом.

Однак, як зазначає Юрій Піта, говорити про повну неефективність цієї системи також було би несправедливо. Що стосується квартир, які належать до типової забудови, то її оцінки доволі коректні. А якщо систему доопрацювати, то вона буде об'єктивно оцінювати і житло з інших сегментів.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

А загалом, прогрес не зупинити. Це визнають усі. І рано чи пізно, проте вдосконалений робот замінить живих оцінювачів та, звичайно, буде більш об'єктивний, ніж люди... Майбутнє вже ближче, ніж ми думаємо. І машини отримують дедалі більшу владу над людьми.

Нагадаємо, в Україні постійно зростають ціни на житло. Фахівці кажуть, що вартість житла на первинному ринку до кінця 2021 року буде приблизно на чверть вища, ніж наприкінці 2020.