Українські біженці, які знайшли тимчасовий притулок в Ірландії, отримають гроші за те, що повернуться додому. Уряд Ірландії розглядає такий варіант у контексті майбутнього повернення біженців в Україну.
Питання повернення українських біженців на батьківщину вже активно обговорюють не лише в Ірландії, а й в інших країнах Євросоюзу. Воно виявилось не менш клопітним, ніж утримання біженців у країнах Європи.
У березні 2024 року закінчується термін тимчасового захисту, наданого нашим громадянам. Його можуть продовжити ще до березня 2025 року, проте рано чи пізно українцям все одно доведеться повертатися додому. І для багатьох це може стати непростим кроком. Особливо вразливими виявляться ті, хто через війну втратив дах над головою, або чий будинок опинився під окупантами, і кому за великим рахунком немає куди повертатися.
Тому влада країн Євросоюзу вже зараз розробляє програми "м'якого" повернення переселенців. Вони, зокрема, включають і матеріальне заохочення громадян, які вирішили повернутися на батьківщину. Країни, які приймали у себе українських біженців, деякий час надаватимуть їм фінансову підтримку вже після повернення в Україну, щоб вони могли адаптуватися до нових реалій та знайти собі якесь джерело доходу. Розглядають такий варіант і в Ірландії.
Ще один можливий варіант пов'язаний із продовженням перебування українських біженців у цій країні, але вже в іншому статусі. Тим, хто навчається в Ірландії, або знайшов там собі роботу, можуть надати посвідку на проживання. Можуть також розраховувати отримати посвідку на проживання українці, які не мають можливості повернутися на батьківщину за станом здоров'я або з якихось інших вагомих причин.
Поки що Ірландія продовжує виплачувати безробітним українським біженцям допомогу з безробіття, а людям старше 66 років – додаткову соцдопомогу.
При цьому в ході недавнього опитування, проведеного організацією Ukrainian Action, з'ясувалося, що 41% українських біженців хоче залишитися в Ірландії і після закінчення терміну тимчасового захисту, можливо назавжди. Ще 32% опитаних поки що не визначилися, де вони хочуть жити надалі. І лише 24% сповнені рішучості повернутися на батьківщину. Цю статистику також не можна ігнорувати. Тобто може виявитися, що близько половини українських біженців залишаться в цій країні назавжди.
Нагадаємо, Німеччина незабаром може закрити прийом українських біженців. Багато регіонів вже не в змозі прийняти більше людей.