Інфляція в Україні буде набагато вище, ніж прогнозували раніше. В рамках запланованих п'яти відсотків утримати її не вдасться. Через це вже незабаром почнеться стрімке подорожчання багатьох товарів. Такий тривожний прогноз міститься в Інфляційному звіті НБУ.
Нацбанк називає кілька причин, які призвели до стрімкого зростання рівня інфляції
Поганий урожай сільгоспкультур у 2020 році
Через повені на заході України і сильну посуху на південному сході урожай-2020 виявився набагато гірше, ніж було закладено в прогнозних показниках. Причому він вийшов гірше майже по всьому спектру сільськогосподарських культур. Тож не дивно, що ціни на продукти стрімко поповзли вгору. Тому в 2021 році продукти, які становлять основу споживчого кошика більшості українців - цукор, яйця, молоко, хліб, масло, борошно дорожчатимуть.
Ситуацію, можливо, вдасться вирівняти, якщо в тому році урожай буде краще. Хоча від аграріїв вже надходять тривожні прогнози. Через очікувані сильні морози можуть постраждати посіви озимих культур.
Зростання мінімальної зарплати
При зростанні зарплати зростання цін неминуче. Адже господарям підприємств потрібно витрачати більше грошей на виплати персоналу. А отже, вони будуть ці витрати закладати в собівартість своєї продукції.
Істотне подорожчання комуналки
По суті навіть зараз, при ручному регулюванні цін на газ, витрати українців на комуналку виросли. Із закінченням опалювального сезону і скасуванням державного регулювання на ціни комунальні тарифи ще неминуче виростуть. Зокрема, тариф на електроенергію зросте приблизно на 40%. Та й інші комунальні тарифи не залишаться на колишньому рівні. Це спровокує зростання інфляції.
Подорожчають бензин і тютюн
Підакцизні товари дорожчатимуть неминуче, навіть незалежно від світової кон'юнктури. Тютюнові вироби виростуть в ціні на 16-17%. НБУ також прогнозує зростання вартості нафтопродуктів на 13%. Це також неминуче прискорить інфляцію.
Подорожчає все, що було недоступне в період карантину
У 2020 році багато товарів і послуг були недоступні українцям через карантинні обмеження. При цьому багато хто або втратив роботу, або працював неповний день, через що доходи людей скоротилися, і впала купівельна спроможність. Люди купували в основному продукти.
Однак поступово, з відновленням економіки, почнеться пожвавлення на ринку одягу, взуття, туризму. Це також неминуче спровокує зростання цін і новий виток інфляції.
Нагадаємо, ще влітку 2020 президент України Володимир Зеленський висловив думку, що країні не потрібен дешевий долар. Він повинен бути, принаймні, не нижче 30 гривень. Це зміцнить позиції підприємств-експортерів. Правда, як будуть почуватимуться підприємства-імпортери, президент не сказав.